Kimchi jest tradycyjnym daniem koreańskim, powstającym z kiszonych warzyw. Właściwości zdrowotne tego dania są wprost zaskakujące! Poznajcie koreański specjał znany na całym świecie!
Czym jest kimchi?
Słowo kimci pochodzi od słowa „gimchi” i oznacza „zanurzone warzywa”. Podstawą jest kapusta kiszona i rzepa, do których dodaje się cukier, sól i cale mnóstwo innych dodatków- imbir, sos sojowy, sos rybny, marchew czy owoce morza. Koreańczycy twierdzą, że każdy dom posiada swój własny przepis na kimchi- i jest w tym sporo prawdy. To tradycyjne danie znane jest już od VII wieku, a początkowo przygotowywane było jedynie z dwóch rodzajów kapusty i mięsnego wywaru. Z czasem zaczęto wykorzystywać różnego rodzaju dodatki, które znacząco wzbogaciły smak dania. Dzisiaj nie brakuje przepisów na kimchi z wykorzystaniem krewetek, ostryg czy nawet melonów i mango. Jedynym ograniczeniem jest właściwie wyobraźnia.
Koreańczycy nie wyobrażają sobie życia bez kimchi. Według statystyk, w ciągu roku przeciętny Koreańczyk zjada nawet 20 kg tego specjału! Za co tak bardzo uwielbiają kimchi? Za umami- piąty smak, który sprawia, że dane danie uznajemy za pyszne. Dla nas brzmi to nieco egzotycznie, jednak Koreańczycy bardzo w to wierzą, a kimchi uznają za swoje dobro narodowe- i to dosłownie, bo tradycyjny przepis na kimchi został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO!
Właściwości kimchi
Kimchi jest uznawane za jedno z najzdrowszych dań świata. Zwykle traktuje się go jako przystawkę lub dodatek do dania głównego. Kimchi zawiera w sobie mnóstwo witamin, przede wszystkim z grupy B, C, E, A i K. Ma w sobie także sporo minerałów, w tym wapnia, żelaza, potasu, fosforu, karotenu, a także błonnika. W swoim składzie kimchi zawiera także spore ilości kwasu mlekowego, który skutecznie wspomaga pracę układu pokarmowego i działa jak naturalny probiotyk.
Niektóre badania sugerują, że kimchi może pomagać w regulacji poziomu cukru we krwi. Zawartość błonnika w kimchi oraz zdolność niektórych składników do wpływania na działanie enzymów trawiennych mogą mieć korzystny wpływ na kontrolę glikemii.
Składniki kimchi, takie jak czosnek, cebula, imbir i papryczki chili, zawierają naturalne przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze pomagają w zwalczaniu wolnych rodników, które mogą prowadzić do uszkodzeń komórek i procesów starzenia.
Kimchi jest niskokalorycznym daniem, co oznacza, że dostarcza niewiele kalorii w porównaniu do swojej objętości. Jest to korzystne dla osób dążących do utrzymania lub zrzucenia wagi.
Kimchi- warto spróbować!
Kimchi jest łatwe do przygotowania, a jego właściwości potrafią zaskoczyć. Czy przekonaliśmy Was do spróbowania? Na naszym facebookowym profilu pojawił się ostatnio ciekawy przepis na kimchi z wykorzystaniem naszego octu jabłkowego– zachęcamy do eksperymentów!