Olej z ogórecznika: właściwości i zastosowanie

Ogórecznik to niepozorna roślina, która kryje w sobie wiele pozytywnych właściwości. Jej delikatne, niebieskie kwiaty widoczne są na polskich łąkach i polach – mimo, że jest rośliną uprawną, występuje również w zdziczałej wersji, jako chwast. Ogórecznik zawdzięcza swoją nazwę zapachowi i smakowi, który posiada. Roślina charakteryzuje się przyjemnie orzeźwiającym zapachem ogórka, a jej jadalne kwiaty i młode listki mają ogórkowy smak. Nasiona, z których tłoczony jest olej nie posiadają tych właściwości, jednak w zamian za nie pojawia się szereg dobroczynnych cech, którymi obficie się dzieli.

Jak stosować olej z ogórecznika?

Olej z ogórecznika niezwykle często bywa stosowany w kosmetyce. Jest remedium na suchą i łuszczącą się skórę, pozwala na odbudowanie bariery ochronnej i przywraca odpowiedni poziom natłuszczenia. Wyjątkowo dobrze radzi sobie z oczyszczaniem i zamykaniem porów skóry, dlatego polecany jest również osobom borykającym się z problemem trądziku.

Kosmetyka to nie jedyne zastosowanie oleju z ogórecznika, jego właściwości wykraczają zdecydowanie dalej. Na co pomaga olej z ogórecznika? Jego działanie jest dobroczynne dla całego organizmu. Spożywany regularnie (zawsze na zimno!) sprawia, że organizm lepiej radzi sobie z wydalaniem toksycznych substancji powstałych w wyniku przemiany materii, poprawia się samopoczucie, a osoby mające problem z układem trawiennym odczuwają poprawę w jego działaniu. Jest również niezastąpiony w budowaniu odporności – ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Co zawiera olej z ogórecznika?

Ludzki organizm do właściwego funkcjonowania potrzebuje dostarczenia odpowiedniej ilości kwasów nienasyconych i wielonienasyconych. Należy do nich m.in. kwas omega-6 (LA i GLA). Jedną z tajemnic wspaniałego działania oleju z ogórecznika jest idealna proporcja kwasów LA i GLA. Stosunek 40% / 20% sprawia m.in., że utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Za jego dobroczynne właściwości dla skóry odpowiada natomiast wysoki poziom kwasu GLA. Co oprócz kwasu omega-6 zawiera olej z ogórecznika?

W skład oleju wchodzą:

  • kwasy omega-6
  • kwas mlekowy, octowy, jabłkowy, cytrynowy
  • potas, cynk, żelazo, magnez, wapń
  • sole mineralne
  • garbniki
  • flawonoidy

Bogaty skład występuje w formie oleju, co sprawia, że jest wyjątkowo dobrze przyswajany przez organizm. Chcąc stosować go w jako profilaktyczne wsparcie dla organizmu, należy spożywać łyżeczkę oleju dziennie. Dla dzieci wystarczającą dawką będzie pół łyżeczki.

Olej z ogórecznika ma delikatny smak o lekko orzechowej nucie. Będzie dobrze smakował podawany z surówkami i sałatkami, jest też świetnym uzupełnieniem smaku serów, zwłaszcza białych.

Darmowa dostawa od 200 zł

Ostatnio w sklepie pojawiły się:

  • Musztardy

    Musztarda z kardamonem Sosta

    od 13,90  Kup teraz
  • musztarda_kremska
    Musztardy

    Musztarda kremska Sosta

    od 13,90  Kup teraz
  • maslo_klarowane
    Masło klarowane

    GHEE masło klarowane 700 ml

    64,90  Kup teraz
/** * Theme Footer. * * See also inc/template-parts/footer.php. * * @package Page Builder Framework */ defined( 'ABSPATH' ) || die( "Can't access directly" ); do_action( 'wpbf_before_footer' ); do_action( 'wpbf_footer' ); do_action( 'wpbf_after_footer' ); ?>

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!