Mimo, że powszechnie znany, często niedoceniany i pomijany. Ocet jabłkowy – jako produkt naturalnej fermentacji – posiada w swoim składzie wiele bakterii o działaniu probiotycznym, jednak jego dobroczynne właściwości sięgają znacznie dalej.
Ocet jabłkowy – właściwości
Główny składnik – kwas octowy – sprawia, że najważniejszą cechą octu jabłkowego jest działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Dzięki temu jest pomocny w leczeniu wszelkiego rodzaju przeziębień i przy podnoszeniu odporności. Wiele osób wierzy, że regularne picie octu jabłkowego ma działanie wspomagające odchudzanie oraz obniżające poziom glukozy we krwi. Choć ocet jabłkowy nie wpływa bezpośrednio na mniejsze odkładanie się tkanki tłuszczowej, faktycznie pomaga w zachowaniu zdrowej sylwetki. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nim pektyny usprawniają działanie jelit, skutecznie wspomagając działanie układu trawiennego. Działanie obniżające poziom glukozy we krwi zostało zaś potwierdzone badaniami, jednak osobom chorującym na cukrzycę zaleca się zawsze konsultację lekarską przed podjęciem kuracji octem.
Ocet jabłkowy – na włosy, na skórę, na paznokcie
Ocet jabłkowy ma dobroczynne działanie również na włosy, skórę i paznokcie. Ze względu na swoje antybakteryjne i antyseptyczne właściwości stanowi skuteczną pomoc w walce z grzybicą paznokci, trądzikiem oraz łupieżem. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na preparaty oparte na bazie z octu jabłkowego, które pomagają w walce z tymi problemami. Jednym z najprostszych do zastosowania sposobów jest płukanka na włosy wykonana z roztworu wody z octem. Na szklankę wody (250 ml) należy wlać 1 łyżkę octu jabłkowego i uzyskanym roztworem powoli płukać włosy po wcześniejszym umyciu ich szamponem i opłukaniu samą wodą. Efektem tych zabiegów będą gładkie, miękkie i lśniące włosy. Dzieje się tak, ponieważ płukanka pomaga domknąć łuski włosów, a jej kwaśny odczyn usuwa osady z wapnia i magnezu, które mogłyby się osadzić po myciu w twardej wodzie.
Zastosowanie octu jabłkowego
Ocet jabłkowy ze względu na swój kwaśny smak i jabłkowy zapach jest znakomitym uzupełnieniem codziennej kuchni. Doskonale sprawdzi się np. jako uzupełnienie sosu do sałatek. My zaś używamy go do przyrządzenia Waszych ulubionych musztard!