Napotykając na czarnuszkę nietrudno ją zbagatelizować. Delikatne, niebieskie kwiatki i drobne, przypominające miniaturowe węgielki, nasionka nie zdradzają tkwiącej w nich siły. Niepozorna roślina ma jednak olbrzymią moc. Jak dużą? Egipcjanie twierdzili, że olej z czarnuszki przezwycięża nawet śmierć. Zaintrygowani?
Olej z czarnuszki – złoto faraonów
Chociaż olej z czarnuszki zawiera mnóstwo dobroczynnych składników, jego największy sekret tkwi w olejku eterycznym. Tymochinon, który stanowi jego główny składnik, działa silnie przeciwzapalnie. Jak silnie? Jego moc porównywana jest nawet z aspiryną. Oprócz niego olej zawiera też: kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas alfa-linolenowy, beta-karoten, przeciwutleniacze, sterole i biotynę. Wszystko to składa się na niesamowite właściwości, z których skorzystać może każdy.
Jak działa olej z czarnuszki?
Działanie oleju z czarnuszki możemy podzielić na zdrowotne i pielęgnacyjne. Właściwości smakowe są kwestią gustu, ponieważ wiele osób darzy olej z czarnuszki miłością raczej zdroworozsądkową – jej smak jest dość charakterystyczny i nie każdemu odpowiada.
Właściwości zdrowotne oleju z czarnuszki
Właściwości zdrowotne oleju z czarnuszki to przede wszystkim znakomite działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Badacze wykazali, że tymochinon przeciwdziała namnażaniu się komórek rakowych. Przebadane przypadki to rak wątroby, białaczka, nowotwór skóry i tkanki podskórnej, rak płuc, jelita grubego i piersi. Badania przeprowadzone na szczurach wykazały także, że przyjmowanie oleju na 10 dni przed i po naświetlaniach, znacznie zmniejszało ryzyko wystąpienia szkodliwych skutków radioterapii.
Olej doskonale sprawdza się także jako wsparcie w alergii. Przeprowadzone badania wykazały, że objawy takie jak katar alergiczny, egzema atopowa i objawy astmy oskrzelowej ulegały znacznemu złagodzeniu przy regularnym stosowaniu oleju.
Komu pomoże złoto faraonów?
Ze względu na swoje właściwości olejem z czarnuszki zainteresować się powinny:
- osoby z cukrzycą typu 2 – skutecznie obniża poziom glukozy we krwi
- osoby z chorobą wrzodową żołądka – badania kliniczne wykazały silny pozytywny wpływ na redukcję Helicobacter pylori – bakterii, w głównej mierze odpowiadającej za wrzody
- alergicy – zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy z pełną mocą uaktywniają się pyłki
- osoby z obniżoną odpornością
- osoby borykające się z częstymi problemami gastrycznymi – wzdęcia, niestrawności
- osoby z zapaleniem zatok na tle alergicznym
Olej z czarnuszki – właściwości pielęgnacyjne
Złoto faraonów skutecznie pomoże także zadbać o piękną cerę i włosy. Stosowany na skórę skutecznie rozprawi się z trądzikiem – już po kilku dniach stosowania widać widoczną poprawę kondycji cery. Oprócz trądziku olej efektywnie redukuje również:
- liszaj
- łupież
- objawy AZS
- poparzenia słoneczne
- podrażnienia
Stosowany na skórę głowy, pomaga uporać się nie tylko z łupieżem, ale również przeciwdziała wypadaniu włosów i pomaga zahamować łysienie. Silnie odżywia skórę i pomaga w poprawie jej kondycji.
Olej z czarnuszki – przeciwwskazania
Mimo że olej z czarnuszki ma wspaniałe właściwości, jest produktem o silnym działaniu i warto wiedzieć, kto powinien uważać, przy jego przyjmowaniu. Osoby, które powinny zachować szczególną ostrożność to:
- osoby z niedociśnieniem tętniczym – olej dodatkowo obniża ciśnienie
- osoby uczulone na czarnuszkę – olej (zwłaszcza stosowany na skórę) może wywołać reakcję alergiczną – pokrzywkę, opuchliznę
- kobiety w ciąży – olej z czarnuszki może wpływać na skurcze macicy
- dzieci poniżej 3 r.ż. – ze względu na ich delikatny układ pokarmowy
Olej z czarnuszki znajdziecie TUTAJ