Olej z ostropestu plamistego – właściwości i działanie

Olej z ostropestu jest popularny głównie ze względu na silnie odtruwające właściwości. Jego osłonowe działanie sprawia, że toksyny nie wchłaniają się, a organizm zostaje ochroniony przed ich szkodliwym wpływem. Czy zatem spożywając olej ostropestu nie musimy obawiać się negatywnego działania muchomora sromotnikowego lub alkoholu? Co sprawia, że spożywając go chronimy wątrobę?

Olej z ostropestu – właściwości

Olej ostropestu doskonale odtruwa, jednak nie jest pozbawiony również jest innych zalet. Dzięki zawartych w nim składnikach skutecznie stabilizuje poziom cholesterolu i obniża poziom cukru we krwi. Posiada potwierdzone badaniami działanie antyutleniające, przeciwzapalne i antynowotworowe. Stanowi też skuteczne wsparcie w leczeniu schorzeń skóry. Co sprawia, że regularne spożywanie oleju ma tak zbawienne dla nas działanie? Sekretem detoksykujących właściwości oleju ostropestu jest sylimaryna, czyli mieszanka flawonolignianów obecna w roślinie. Jej przebadane i potwierdzone klinicznie działanie sprawia, że wątroba jest chroniona przed alkoholem, lekami, używkami, a nawet metalami ciężkimi! Dodatkowo – regularne spożywanie oleju z ostropestu pomaga nie tylko oczyścić wątrobę, ale również ją zregenerować. Niezwykle istotne jest, by olej był najwyższej jakości – tłoczony na zimno, nierafinowany i niefiltrowany. Tylko w takiej postaci jest prawdziwie skuteczny.

Przeciwzapalne działanie oleju z ostropestu

Przeciwzapalne działanie oleju z ostropestu wynika z wysokiej zawartości witamin E, K i C. Wpływ na to mają również minerały, garbniki, białka i fitosterole, które działając synergicznie blokują działanie leukotrienów, które w głównej mierze odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych. To właśnie te właściwości sprawiają, że olej z ostropestu przeciwdziała przewlekłemu zapaleniu wątroby, a leczenie wirusowego zapalenia przebiega szybciej i efektywniej.

Zastosowanie oleju z ostropestu

Z uwagi na przeciwzapalne właściwości i silnie oczyszczające działanie, oleju z nasion ostropestu szczególnie często polecany jest alkoholikom. Sylimaryna chroni cały organizm przed szkodliwymi skutkami przemiany materii, a przeciwzapalne oleju działanie skutecznie obniża ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia wątroby.

Kto jeszcze powinien zainteresować się kuracją olejem ostropestowym? Regularne spożywanie przyniesie największe korzyści osobom:

 • po przebytej, długotrwałej terapii antybiotykami,
 • w trakcie kuracji nowotworowej,
 • po zatruciach – grzybami, lekami, alkoholem, metalami ciężkimi

Przyjmując jakiekolwiek leki na stałe, warto skonsultować spożywanie oleju z ostropestu z lekarzem. Zaleca się również stosowanie 2-godzinnej przerwy oddzielającej przyjęcie leków i oleju. Wynika to z możliwości zaburzania wchłaniania niektórych składników leków przez olej.

Mniej znane właściwości oleju z ostropestu to zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu i przeciwdziałanie miażdżycy, regulowanie poziomu cukru we krwi oraz regulowanie pracy nerek. Z tego względu produkt ten polecany jest chorującym na schorzenia układu krążenia i cukrzykom typu II.

olej z ostropestu plamistego jak wygladają nasiona

Olej z ostropestu – właściwości kosmetyczne

Substancje zawarte w oleju z ostropestu mają zbawienny wpływ na skórę. Silne działanie odkażające i przeciwzapalne sprawiają, że ostropestowa kuracja przyniesie dobry efekt w leczeniu:

 • oparzeń,
 • trudno gojących się ran,
 • alergii wywołanych przez AZS,
 • nadmiernego rogowacenia skóry i egzem Sam ostropest można stosować dwojako – w postaci maceratu z rozgniecionych nasion (bezpośrednio na skórę) lub jako napar (do spożycia). Kuracja olejem ostropestowym nie odbiega zbyt daleko w kwestii stosowania. Tutaj również mamy dwojaką możliwość stosowania – smarując olejem chore miejsce na skórze oraz przyjmując razem z pożywieniem.

Uwaga! Olej z ostropestu spożywamy wyłącznie na zimno. Nie można na nim smażyć, ani dodawać do gotujących się potraw. Po podgrzaniu traci swoje właściwości.

Olej z ostropestu – zastosowanie w kuchni

Olej ostropestowy dobrze komponuje się z mięsami i warzywami. Jego delikatnie ziołowy smak dobrze podkreśli również charakter past kanapkowych. Szczególnie polecamy stosowanie oleju jako bazy do dressingu sałatkowego, ale będzie też dobrym uzupełnieniem zup – w szczególności kremów. Z opinii naszych klientów wiemy, że niektórzy z nich lubią dodawać olej z ostropestu do porannej owsianki, kaszy i jogurtu. Polecamy!

kwiaty ostropestu na olej

Jak poznać olej z ostropestu wysokiej jakości?

Najbardziej wartościowe produkty to takie, którym najbliżej do natury. Kupując olej z ostropestu zwróć uwagę czy jest tłoczony na zimno – to absolutna podstawa. Dobrze, jeśli dodatkowo nie jest rafinowany – proces oczyszczania z użyciem substancji chemicznych skutecznie pozbawia olej nie tylko dobroczynnych właściwości, ale też smaku i zapachu. Jeśli kupowany przez Ciebie olej nie jest też filtrowany – jesteś w domu. 🙂 Tak wytworzony produkt jest wysokiej jakości i posiada właściwości, o których piszemy w artykule. Mimo, że nie ocenia się książki po okładce, warto wiedzieć, że opakowanie kryjące olej najwyższej klasy powinno odpowiednio chronić zawartość. Butelka o ciemnym szkle jest bardzo dobrym znakiem.

Kto nie może stosować oleju z ostropestu?

Mimo, że badania wykazują, że olej z ostropestu jest bardzo bezpiecznym produktem, jednak jak przy wszystkim, czasami mogą zdarzyć się skutki uboczne. W przypadku ostropestu rzadko można zaobserwować biegunkę lub ból głowy.

Olej jest produktem w 100% naturalnym, jednak jego stosunkowo silne działanie sprawia, że przed użyciem z lekarzem powinny skonsultować się:

 • osoby przyjmujące niektóre leki psychotropowe, przeciwzakrzepowe i antykoncepcyjne – z uwagi na możliwość upośledzenia wchłaniania
 • kobiety w ciąży i w okresie laktacji
 • dzieci poniżej 12 roku życia

Tłoczony na zimno, nierafinowany i niefiltrowany olej z ostropestu znajdziecie w naszym sklepie TUTAJ.

Darmowa dostawa od 200 zł

Ostatnio w sklepie pojawiły się:

 • maslo_klarowane_ghee
  Masło klarowane

  GHEE masło klarowane 320 ml

  34,90  Kup teraz
 • maslo_klarowane
  Masło klarowane

  GHEE masło klarowane 700 ml

  64,90  Kup teraz
 • musztarda chrzanowa sosta
  Musztardy

  Musztarda chrzanowa Sosta

  19,90  Kup teraz
 • musztarda miodowa sosta
  Musztardy

  Musztarda miodowa Sosta

  19,90  Kup teraz

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!