Olej z czarnego sezamu- czego o nim nie wiecie?

Olej z czarnego sezamu to jeden z tych produktów, które zamawiacie najczęściej. Nic w tym dziwnego, gdyż jego smak, ale także wspaniałe właściwości potwierdzają, że stosowanie oleju sezamowego jest korzystne dla zdrowia. Myślicie, że o oleju sezamowym wiecie już wszystko? Sprawdźcie!

Pochodzenie sezamu

Badania naukowców zgodnie potwierdzają, że nasiona sezamu pochodzą z Afryki. Sezam jest najstarszą znaną ludzkości rośliną oleistą. Tłoczony z nich olej jest niezwykle poważany na całym świecie, nic więc dziwnego, że jego światowa produkcja w ciągu roku wynosi 7 milionów ton! Sam sezam jest rośliną strączkową występującą głównie w Afryce, południowej Azji i Australii. W różnych częściach świata pojawia się jako chwast doskonale dostosowujący się do środowisk przekształconych przez człowieka.

Sezam doceniany od zarania dziejów

Właściwości zdrowotne i lecznicze sezamu znane były już w starożytnym Egipcie. Sezam znalazł się na liście leków w zwojach Papirusu Ebersa sprzed 3600 lat, a kosze pełne sezamowych nasion odnaleziono w wykopaliskach grobowca Tutenchamona. Warto wiedzieć, że w Indiach sezam jest uznawany za symbol szczęścia i nieśmiertelności. Starożytni Asyryjczycy wierzyli, że bogowie przed stworzeniem świata pili wino sezamowe.

czarny sezam

Bogactwo kwasów tłuszczowych

Nasiona sezamu składają się w 50% z tłuszczów, głównie tych z grupy kwasów tłuszczowych nienasyconych omega-3, omega-6 i omega-9. Kwasy te mają wyjątkowo korzystne działanie, a do tego wspierają proces spalania tkanki tłuszczowej. Sezam zawiera również tłuszcz oleinowy, który niweluje ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Działanie przeciwnowotworowe sezamu

Olej tłoczony z nasion sezamu jest stosowany w profilaktyce raka piersi, raka prostaty, a także czerniaka. Ma to ścisły związek z obecnością fitosteroli i lignanów, które skutecznie hamują rozwój komórek rakowych, prowadząc do ich niszczenia. [1]

Olej z czarnego sezamu na dobry sen

Olej sezamowy doskonale wpływa na sen dzięki wysokiej zawartości tryptofanu biorącego udział w syntezie melatoniny. To właśnie ona odpowiada za utrzymanie regularnego rytmu dobowego. Już 100 gramów sezamu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tryptofan. W 100 gramach sezamu znajduje się także 3 razy więcej wapnia niż w szklance mleka.

czarny sezam

Korzyści ze stosowania oleju z czarnego sezamu

Stosowanie oleju z sezamu korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację dzięki obecności lecytyny w swoim składzie. Lecytyna jest mieszaniną wielu związków biorących czynny udział w syntezie neuroprzekaźników. To właśnie one są niezbędne w procesach myślowych. Poprawiają zdolność koncentracji, a do tego wspierają zdolność uczenia się. Olej sezamowy korzystnie wpływa także na podniesienie poziomu odporności organizmu na infekcje dzięki obecności przeciwutleniaczy.

Jak stosować olej z czarnego sezamu?

Olej sezamowy doskonale nadaje się do wielu dań, zwłaszcza kuchni azjatyckiej. Świetnie komponuje się z warzywami, makaronami czy sosami. Można dodawać go do deserów, nadając im tym samym lekko orzechowy posmak. Olej sezamowy ma także bardzo korzystne działanie również dla skóry i włosów. Na jego bazie można tworzyć domowe maseczki do twarzy czy wcierki do włosów. Badania wykazują, że płukanie ust olejem sezamowym już po około 15 dniach zmniejsza kamień nazębny, a do tego zwalcza bakterie prowadzące do powstawania próchnicy.[2]

Podsumowanie

Olej sezamowy jest doskonałym kompanem wszelkich kuchennych eksperymentów i pielęgnacyjnych zabiegów. Jego wspaniałe właściwości sprawiają, że regularne stosowanie przyniesie same korzyści. Po naturalny, zimnotłoczony olej z czarnego sezamu zapraszamy do naszego sklepu!

https://www.sosta.pl/oleje-bio/olej-sezamowy-bio-tloczony-na-zimno/


[1] Shahzad, W. Khan, S. Md, A. Ali, S. S. Saluja, S. Sharma, F. A. Al-Allaf, Z. Abduljaleel, I. A. A. Ibrahim, A. F. Abdel-Wahab, M. A. Afify, S. S. Al-Ghamdi. Phytosterols as a natural anticancer agent: Current status and future perspective. Biomed Pharmacother. 2017 Apr;88:786-794.

[2] C. Vadhana, A. Sharath, P. R. Geethapriya, V. Vijayasankari. Effect of sesame oil, ozonated sesame oil, and chlorhexidine mouthwash on oral health status of adolescents: A randomized controlled pilot trial. J Indian Soc Pedod Prev Dent. Oct-Dec 2019;37(4):365-371.

Darmowa dostawa od 200 zł

Ostatnio w sklepie pojawiły się:

 • sos paprykowy
  Musztardy i sosy

  Sos paprykowy Sosta 200 g

  24,90  Kup teraz
 • musztarda z cebulką
  Musztardy i sosy

  Musztarda z cebulką Sosta

  od 13,90  Kup teraz
 • masło klarowane
  Masło klarowane

  GHEE masło klarowane 700 ml

  64,90  Kup teraz
 • Masło klarowane

  Zestaw GHEE masło klarowane 6x700ml

  353,90  Kup teraz

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!