Olej konopny to produkt wciąż budzący kontrowersje. Roślina konopi (Cannabis sativa) jest znana od tysięcy lat ze względu na swoje liczne zastosowania, w tym medyczne, przemysłowe i rekreacyjne. Olej konopny jest produktem otrzymywanym z nasion konopi i jest bogatym źródłem tłuszczów, witamin i minerałów. Pomimo powszechnie dostępnej wiedzy, wokół tego produktu narosło wiele mitów. W tym artykule omówimy największe mity związane z olejem konopnym oraz przedstawimy rzeczywiste fakty.
Mit nr 1: Olej konopny to narkotyk.
Olej konopny nie ma nic wspólnego z narkotykiem. Przeciwnie- jest jednym z najzdrowszych olejów na świecie. Wątpliwości wynikają przede wszystkim z zamiennego stosowania nazw. Olej konopny jest olejem wytwarzanym z nasion konopi, natomiast olej CBD tworzony jest z kwiatostanów konopi siewnej. To dwa zupełnie różne produkty o odmiennych właściwościach i różnych zastosowaniach.
Mit nr 2: Spożywanie oleju konopnego może powodować szereg działań niepożądanych.
Istnieją dowody naukowe świadczące o tym, że spożywanie oleju konopnego nie ma żadnego negatywnego działania na organizm i nie posiada właściwości psychoaktywnych. Jest za to źródłem cennych witamin, minerałów, a przede wszystkim kwasów tłuszczowych NNKT.[1] Warto wiedzieć, że olej konopny uznawany jest za superfood.
Mit nr 3: Oleju konopnego nie wolno używać w ciąży.
Według opinii Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), spożywanie oleju konopnego w ciąży jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane ze względu na wiele korzyści zdrowotnych zarówno dla dziecka, jak i przyszłej mamy.
Mit nr 4: Olej konopny sprawdzi się jedynie w kuchni.
Zastosowanie oleju konopnego w kuchni jest bardzo szerokie, jednak warto podkreślić także cenne zastosowanie tego produktu w kosmetyce. Olej z nasion konopi doskonale sprawdza się jako kosmetyk do twarzy czy włosów. Łagodzi podrażnienia, niweluje objawy atopowego zapalenia skóry, jest zresztą częstym składnikiem wielu kosmetyków o skutecznym działaniu.
Mit nr 5: Olej konopny może zastąpić leki
Oferowany przez nas zimnotłoczony olej z konopi nie jest lekarstwem. Ma działanie lecznicze, bardzo pozytywnie wpływa na organizm i może wspomagać leczenie wielu chorób i dolegliwości, sam w sobie nie jest jednak lekarstwem. Nie należy zastępować nim leków zaleconych przez lekarza. Tak, czy inaczej, regularne stosowanie oleju konopnego niewątpliwie korzystnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie dzięki swoim niezwykłym właściwościom.
Podsumowując
Mamy nadzieję, ze rozwialiśmy choć kilka często pojawiających się kontrowersji wokół zielonego bogactwa, jakim jest olej konopny. O jego właściwościach szczegółowo pisaliśmy tutaj: https://www.sosta.pl/5-wlasciwosci-oleju-konopnego-o-ktorych-nie-masz-pojecia/.
Serdecznie zachęcamy do wprowadzenia oleju konopnego do codziennej diety i pielęgnacji. Warto!
[1] J. Caputa, A. Nikiel – Loranc, Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii [w:] Kosmetologia estetyczna, 4/2019, vol. 8, s. 461 i n.