Olej konopny- największe mity

Olej konopny to produkt wciąż budzący kontrowersje. Roślina konopi (Cannabis sativa) jest znana od tysięcy lat ze względu na swoje liczne zastosowania, w tym medyczne, przemysłowe i rekreacyjne. Olej konopny jest produktem otrzymywanym z nasion konopi i jest bogatym źródłem tłuszczów, witamin i minerałów. Pomimo powszechnie dostępnej wiedzy, wokół tego produktu narosło wiele mitów. W tym artykule omówimy największe mity związane z olejem konopnym oraz przedstawimy rzeczywiste fakty.

Mit nr 1: Olej konopny to narkotyk.

Olej konopny nie ma nic wspólnego z narkotykiem. Przeciwnie- jest jednym z najzdrowszych olejów na świecie. Wątpliwości wynikają przede wszystkim z zamiennego stosowania nazw. Olej konopny jest olejem wytwarzanym z nasion konopi, natomiast olej CBD tworzony jest z kwiatostanów konopi siewnej. To dwa zupełnie różne produkty o odmiennych właściwościach i różnych zastosowaniach.

Mit nr 2: Spożywanie oleju konopnego może powodować szereg działań niepożądanych.

Istnieją dowody naukowe świadczące o tym, że spożywanie oleju konopnego nie ma żadnego negatywnego działania na organizm i nie posiada właściwości psychoaktywnych. Jest za to źródłem cennych witamin, minerałów, a przede wszystkim kwasów tłuszczowych NNKT.[1] Warto wiedzieć, że olej konopny uznawany jest za superfood.

Mit nr 3: Oleju konopnego nie wolno używać w ciąży.

Według opinii Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), spożywanie oleju konopnego w ciąży jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane ze względu na wiele korzyści zdrowotnych zarówno dla dziecka, jak i przyszłej mamy.

Mit nr 4: Olej konopny sprawdzi się jedynie w kuchni.

Zastosowanie oleju konopnego w kuchni jest bardzo szerokie, jednak warto podkreślić także cenne zastosowanie tego produktu w kosmetyce. Olej z nasion konopi doskonale sprawdza się jako kosmetyk do twarzy czy włosów. Łagodzi podrażnienia, niweluje objawy atopowego zapalenia skóry, jest zresztą częstym składnikiem wielu kosmetyków o skutecznym działaniu.

Mit nr 5: Olej konopny może zastąpić leki

Oferowany przez nas zimnotłoczony olej z konopi nie jest lekarstwem. Ma działanie lecznicze, bardzo pozytywnie wpływa na organizm i może wspomagać leczenie wielu chorób i dolegliwości, sam w sobie nie jest jednak lekarstwem. Nie należy zastępować nim leków zaleconych przez lekarza. Tak, czy inaczej, regularne stosowanie oleju konopnego niewątpliwie korzystnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie dzięki swoim niezwykłym właściwościom.

Podsumowując

Mamy nadzieję, ze rozwialiśmy choć kilka często pojawiających się kontrowersji wokół zielonego bogactwa, jakim jest olej konopny. O jego właściwościach szczegółowo pisaliśmy tutaj: https://www.sosta.pl/5-wlasciwosci-oleju-konopnego-o-ktorych-nie-masz-pojecia/.

Serdecznie zachęcamy do wprowadzenia oleju konopnego do codziennej diety i pielęgnacji. Warto!


[1] J. Caputa, A. Nikiel – Loranc, Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii [w:] Kosmetologia estetyczna, 4/2019, vol. 8, s. 461 i n.

Darmowa dostawa od 200 zł

Ostatnio w sklepie pojawiły się:

 • maslo_klarowane_ghee
  Masło klarowane

  GHEE masło klarowane 320 ml

  34,90  Kup teraz
 • maslo_klarowane
  Masło klarowane

  GHEE masło klarowane 700 ml

  64,90  Kup teraz
 • musztarda chrzanowa sosta
  Musztardy

  Musztarda chrzanowa Sosta

  od 13,90  Kup teraz
 • musztarda daktylowa sosta
  Musztardy

  Musztarda daktylowa Sosta

  od 13,90  Kup teraz

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!