Starsze osoby często borykają się z typowymi dla swojego wieku problemami – nadciśnieniem, cukrzycą, wysokim cholesterolem. Jak wiadomo, odpowiednie żywienie ma ogromny wpływ na samopoczucie. Czy jednak może poprawić kondycję zdrowotną? Czy istnieje idealny olej dla seniora?
Olej z ostropestu – wsparcie w każdym wieku
Olej z ostropestu to idealny olej dla seniora z kilku powodów. Pierwszy i najbardziej oczywisty to wysoka zawartość sylimaryny – związku wspierającego poprawną pracę wątroby i jej regenerację. Dlaczego to takie ważne w kontekście starszych osób? Seniorzy często przyjmują leki, które – choć pomagają im w leczeniu – obciążają też wątrobę. To ważne, by wspierać jej działanie i pomagać w codziennej pracy. Wątroba działa jak filtr całego organizmu i często od jej kondycji zależy dobre zdrowie i samopoczucie. Należy pamiętać, ze organ ten nie jest unerwiony i nie będzie bolał – jednym z pierwszych objawów złego stanu jest często przewlekłe zmęczenie nie wynikające z innych przyczyn.
Olej dla seniora powinien wspierać organizm holistycznie. W jaki sposób zatem olej z ostropestu dodatkowo pomaga w funkcjonowaniu?
Olej z ostropestu – właściwości zdrowotne
Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E sprawia, że olej z ostropestu pomaga nie tylko wątrobie, ale też całemu organizmowi. W jaki sposób?
Działanie oleju z ostropestu na seniora:
- dzięki sylibininie (składnikowi sylimaryny) wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe
- pomaga uregulować poziom cukru we krwi (w przypadku osób przyjmujących insulinę warto spożywanie oleju z ostropestu skonsultować z lekarzem prowadzącym, by dostosował dawkę leku. Połączenie obu produktów w skrajnym przypadku może skutkować hipoglikemią)
- silnie odtruwa wątrobę i pomaga w jej regeneracji
- poprawia apetyt i reguluje trawienie
- wzmacnia układ krwionośny, w tym również drobne naczynia krwionośne
- stosowany zewnętrznie, na skórę pomaga w gojeniu się ran, odleżyn i owrzodzeń
Warty odnotowania jest fakt, że olej z ostropestu mimo wysokiej skuteczności ma wyjątkowo niską toksyczność. Nawet podczas spożywania dużych dawek produktu nie odnotowano skutków ubocznych. To szczególnie ważne w kontekście oleju dedykowanego seniorom.
Olej rydzowy – idealny dla seniora
Olej rydzowy tłoczony jest z nasion lnianki (rydzyka) – najstarszej polskiej rośliny oleistej. To właśnie od niego wzięło się porzekadło “lepszy rydz niż nic”. Powiedzenie wbrew pozorom nie ma żadnego związku ze smacznymi grzybami – uboga ludność podlewała bowiem olejem rydzowym kasze oraz ziemniaki, również w czasie postu.
Olej dla seniora powinien pomagać w zwalczeniu dolegliwości związanych z wiekiem. Można śmiało powiedzieć, że olej rydzowy sprawdza się w tej roli idealnie – pomaga uregulować poziom trójglicerydów i zredukować ryzyko wystąpienia miażdżycy, osłabia objawy chorób stawów i opóźnia ogólne starzenie się organizmu.
Co sprawia, ze olej rydzowy to idealny olej dla seniora? Jego dobroczynne właściwości to zasługa bardzo korzystnego profilu żywieniowego. Wysoka zawartość Omega 3 pozwala szybko uzupełnić codzienną dietę w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo – to bogate źródło witamin z grupy B, które w dużej mierze odpowiadają za sprawność układu nerwowego, oraz witaminy A.
Na co pomoże olej rydzowy?
Olej rydzowy dla seniora pomoże nie tylko obniżyć “zły” cholesterol, ale poprawi też pracę całego układu krwionośnego. Wysoka zawartość Omega 3 przeciwdziała rozwojowi wolnych rodników i aktywnie wspiera profilaktykę antynowotworową. Na co jeszcze seniorowi pomoże olej rydzowy?
Działanie oleju rydzowego:
- wsparcie poprawnego działania układu nerwowego (w tym mózgu)
- ochrona organów wewnętrznych – nerek, wątroby, trzustki
- zmniejszenie objawy dny moczanowej
- stosowany zewnętrznie (na skórę) zmniejsza nieprzyjemne objawy reumatyzmu i uelastycznia skórę
- przyspieszenie procesu gojenia się ran (szczególnie ważne przy cukrzycy)