Ból stawów to dolegliwość, która coraz częściej dotyka nie tylko osoby starsze. Na problemy ze stawami skarży się młodzież (najczęściej z powodu intensywnego wzrostu organizmu), osoby wysoko aktywne fizycznie oraz pracownicy fizyczni (z uwagi na przewlekłe, codzienne ryzyko przeciążeń). Problem jest zatem bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać. Czy można poprawić pracę stawów i zmniejszyć ich ból poprzez codzienną dietę? Czy istnieje coś takiego jak olej na stawy? Przygotowaliśmy artykuł, który odpowie na Wasze pytania.
Olej na stawy, czyli czym warto uzupełnić codzienną dietę
“Jesteś tym, co jesz” mówi stare porzekadło. Rosnąca popularność dietetyki zdecydowanie potwierdza tę tezę. Dieta to jednak nie tylko odchudzanie, to również codzienna profilaktyka przed chorobami. Spożywanie określonych produktów spożywczych pozwala oddalić w czasie problemy zdrowotne lub skierować działanie organizmu z powrotem na właściwe tory. Nic oczywiście nie dzieje się z dnia na dzień. Zaburzona praca organizmu to często efekt wielomiesięcznych niedopatrzeń. Z tego powodu odwrócenie pewnych procesów również wymaga czasu. Pocieszające jest to, że do poprawy stanu zdrowia często nie trzeba wiele. Nierzadko samo odstawienie przetworzonego jedzenia, odrobina ruchu i wprowadzenie 2-3 nowych składników do diety pozwala osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Takimi nowymi składnikami mogę być właśnie oleje na stawy. Sprawdźmy, które z nich sprawdzą się w tej roli najlepiej.
Olej lniany łagodzi ból stawów
Na ból stawów wyjątkowo często skarżą się sportowcy – kulturyści, biegacze. Obciążające, intensywne treningi w połączeniu z brakiem rozgrzewki sprawiają, że kontuzje to przykra, sportowa codzienność. Ból stawów (o ile kontuzja nie jest wynikiem mechanicznego uszkodzenia) to najczęściej efekt stanu zapalnego – odpowiedzi organizmu na zbyt duże przeciążenie.
Olej lniany to bogate źródło kwasów tłuszczowych z grupy Omega 3. Ich właściwości to zaś przede wszystkim właśnie działanie przeciwzapalne. Podobne właściwości wykazują leki niesteroidowe stosowane przez sportowców na ból stawów. Regularne stosowanie oleju na stawy redukuje ryzyko wystąpienia kontuzji i utrzymuje stawy w dobrej kondycji. Dzięki temu konieczność używania leków (które zawsze posiadają potencjalne skutki uboczne) jest znacznie oddalona.
Olej musztardowy rozgrzewa stawy
Kolejnym z polecanych przez nas olei na stawy jest olej musztardowy (gorczycowy). Chociaż możesz stosować go jako kulinarny dodatek, najlepsze efekty uzyskasz, smarując nim bolące miejsce. Dlaczego? Olej musztardowy stosowany zewnętrznie na skórę ma działanie rozgrzewające i pobudzające krążenie. Choć nie każdy ból stawów ukoimy rozgrzaniem chorego miejsca, z pewnością ten olej na stawy sprawdzi się w przypadku reumatyzmu. Nałożenie oleju musztardowego w połączeniu z delikatnym masażem bolących stawów potrafi przynieść ulgę podczas nieprzyjemnych nawrotów choroby.
Więcej na temat oleju musztardowego (gorczycowego) przeczytasz TUTAJ
Olej z wiesiołka pomaga regenerować stawy
Chociaż olej z wiesiołka najczęściej jest kojarzony jako remedium na kobiece dolegliwości, okazuje się, że dobrze sprawdza się również w roli oleju na stawy. Jego korzystny profil zdrowotny sprawia, że regularne stosowanie sprzyja regeneracji tkanki chrzęstnej i łącznej, wspiera gojenie się ran, a przede wszystkim pomaga koić ból stawów i przeciwdziała tworzeniu się stanów zapalnych. Skąd bierze się dobroczynne działanie oleju z wiesiołka? To głównie zasługa wysokiej zawartości dwóch kwasów: linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA). Warte podkreślenia jest, że wiesiołek, jako jedna z nielicznych roślin w ogóle zawiera kwas GLA, a dodatkowo występuje on tu w wyjątkowo wysokim stężeniu.