Bez wątpienia- jesień należy do dyni! To niezwykle urokliwe warzywo ma w sobie prawdziwą skarbnicę witamin, a do tego ma tak liczne zastosowania, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Przygotowaliśmy dla Was garść inspiracji- do czego warto wykorzystać dynię w swojej kuchni?
Jakie właściwości ma dynia?
Dynia jest warzywem wyjątkowo bogatym w witaminę A. Jest nam ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Poza tym, zawarty w miąższu dyni karoten wpływa korzystnie na kondycję skóry i wzmacnia włosy. Witamina A to nie jedyne bogactwo dyni. Nie brakuje w niej witamin z grupy B, witaminy C, a także K i E. Co więcej, dynia zawiera w sobie mnóstwo fosforu, potasu, cynku i błonnika. To prawdziwa zdrowotna bomba!
Kto powinien spożywać dynię?
Oczywiście- każdy! Zawarty w dyni cynk wspiera wydzielanie i regulowanie poziomu testosteronu, co jest niezwykle ważne w przypadku mężczyzn. Ponadto, dynia, a w szczególności jej pestki i tłoczony z nich olej zawierają w sobie nie tylko cynk, ale również żelazo i magnez. Związki te wspierają pracę mózgu i pozwalają na dłuższe zachowanie jego sprawności. To dlatego spożywanie oleju z dyniowych pestek zaleca się przede wszystkim seniorom. Warto wspomnieć o tym, że sama dynia jest warzywem niskokalorycznym, dlatego idealnie nadaje się dla osób na diecie.
Co zrobić z dyni? Garść pomysłów i inspiracji
Większość z nas dynię kojarzy przede wszystkim z pyszną zupą krem. I rzeczywiście, zupa z dyni z dodatkiem imbiru i gałki muszkatołowej cudownie rozgrzewa i pozytywnie wpływa na odporność. Do tego jest bardzo łatwa i szybka do przygotowania. Z dyni można wyczarować również inne przysmaki. Doskonałym pomysłem są dyniowe placuszki z dodatkiem cynamonu i gałki muszkatołowej. Idealnie sprawdzą się na śniadanie i kolację. Są lekkostrawne, a zarazem po prostu pyszne. Smażone na suchej patelni będą także dietetyczne!
Mniej znanym zastosowaniem dyni jest przygotowanie dyniowego pieczywa. Przepis jest prosty, wykonanie też, a smak… to trzeba poczuć!
Składniki:
- 1 szklanka puree z dyni (można upiec dynię i zblendować miąższ)
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki cukru trzcinowego
- 1/2 szklanki oleju rzepakowego Sosta
- 2 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1/4 łyżeczki imbiru (opcjonalnie)
- 1/4 łyżeczki goździków mielonych (opcjonalnie)
- 1/4 szklanki mleka (można użyć roślinnego)
Przygotowanie:
- Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia.
- W dużej misce mieszamy jajka, olej, puree z dyni i mleko do uzyskania jednolitej konsystencji.
- W osobnej misce łączymy mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sodę, sól oraz przyprawy (cynamon, gałkę muszkatołową, imbir, goździki).
- Powoli dodajemy suche składniki do mokrych, mieszając delikatnie, aż składniki dobrze się połączą, ale nie mieszamy zbyt długo, aby ciasto nie straciło puszystości.
- Przekładamy masę do przygotowanej formy i pieczemy przez około 50-60 minut, aż patyczek wbity w środek chleba wyjdzie suchy.
- Po upieczeniu odstawiamy chleb na 10 minut do ostygnięcia w formie, a następnie wyjmujemy i pozostawiamy na kratce do całkowitego wystygnięcia.
Inne zastosowania dyni
Oprócz zupy, placuszków i chleba, z dyni w kilka chwil możemy przygotować pyszne ciasto z rozgrzewającymi przyprawami korzennymi. Ciekawym pomysłem może być również hummus z dyni, dyniowe curry czy dyniowe gnocchi. Możliwości jest całe mnóstwo. Warto pamiętać również o tym, że dynia to nie tylko słodki miąższ, ale również pestki i tłoczony z nich olej!
Pestki z dyni warto uprażyć i wykorzystać jako zdrową przekąskę lub dodatek do jogurtu czy deserów. Trzeba jedynie pamiętać, by przed prażeniem dokładnie oczyścić je z miąższu i wysuszyć. Prażyć można zarówno w piekarniku, jak i na suchej patelni, a efekty są naprawdę świetne!
Olej z pestek dyni znacie już doskonale, bo nieraz mówiliśmy o jego wspaniałych właściwościach. Podkreślamy je jednak raz jeszcze i polecamy lekturę naszych wpisów blogowych na ten temat.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do dyniowych eksperymentów! Możliwości jest naprawdę mnóstwo i z pewnością nie powiedzieliśmy o wszystkich- może macie swoje pomysły, którymi chcielibyście się podzielić?