Choć wiesiołek jest rośliną pospolitą, a jego delikatny wygląd nie zdradza szczególnych mocy, olej tłoczony z jego nasion jest prawdziwym superbohaterem. Dlaczego? Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6, kwas linolowy (LA) i gamma-linolenowy (GLA) jest remedium na wiele schorzeń i receptą na piękno.
Olej z wiesiołka – zastosowanie w kosmetyce
Olej z wiesiołka bywa nazywany „olejem kobiet”. Mimo, że niektóre skojarzenia bywają na wyrost, te jest akurat w punkt. Jak działa olej z wiesiołka? Dzięki wysokiej zawartości witaminy F – poprawia stan skóry, paznokci i włosów. Niezwykle często można znaleźć go w kapsułkach poprawiających ich kondycję, nierzadko też bywa wykorzystywany w kremach. Jego nawilżające działanie sprawia, że świetnie działa na suchą i wrażliwą skórę. Uciążliwe problemy skórne takie jak łuszczyca czy egzema ulegają załagodzeniu.
Właściwości oleju z wiesiołka
Dobroczynny wpływ na skórę i paznokcie to jednak nie wszystko. Olej z wiesiołka ma również właściwości prozdrowotne. Wysoka zawartość kwasu gamma-linolenowego i linolowego sprawia, że jest niezastąpionym wsparciem w walce z kobiecymi przypadłościami. Badania potwierdzają, że skutecznie łagodzi dolegliwości związane z PMS – bóle brzucha, trądzik, bóle głowy, tkliwość piersi czy ogólne złe samopoczucie. Jest to efekt uboczny ogólnego uregulowania gospodarki hormonalnej, na którą olej z wiesiołka ma pozytywny wpływ. Olej z wiesiołka pomaga również w złagodzeniu problemów z zajściem w ciążę. Jego dobroczynne działanie na produkcję śluzu oraz ukrwienie narządów płciowych sprawia, że kłopoty z poczęciem wynikające z tych przyczyn zostają zredukowane.
Chociaż olej z wiesiołka kojarzy się głównie z kobiecymi przypadłościami, skutecznie wspiera również walkę z innymi problemami. Regularne stosowanie powoduje ogólne wzmocnienie organizmu, obniżenie ryzyka wystąpienia osteoporozy oraz miażdżycy. Połączenie z tranem sprawi, że będzie skutecznym remedium na osłabiony organizm i problemy koncentracją.
Jak korzystać z oleju z wiesiołka?
Olej z wiesiołka można włączyć do codziennej diety i najlepiej spożywać go razem z jedzeniem. Można dodawać go do sałatek, mieszać z jogurtem czy dolewać do ulubionego koktajlu. Nie posiada tak wyrafinowanego smaku jak olej z pestek dyni czy orzecha włoskiego, jednak jego właściwości w pełni to wynagradzają.
Stosując olej z wiesiołka profilaktycznie wystarczą 1-2 łyżki dziennie. Jeśli chcemy zaś uzyskać efekt leczniczy – zredukować problemy z zajściem w ciążę lub dokuczliwe objawy PMS – warto zwiększyć dawkę nawet do 3 łyżek dziennie.
Olej z wiesiołka – mimo ogólnego skojarzenia z olejem dla kobiet – jest produktem dla wszystkich, również mężczyzn i dzieci. Szczególną uwagę powinny zwrócić na niego osoby zmęczone pracą, zestresowane, którym brakuje sił – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Z uwagi na jego właściwości będzie także prawdziwą pomocą dla osób borykających się z problemami skórnymi takimi jak trądzik, egzema czy AZS.
Olej z wiesiołka znajdziesz w naszym sklepie: https://sosta.pl/oleje/olej-z-wiesiolka-sosta-tloczony-na-zimno/