Czy olej z lnianki i lniany to to samo? Czym różnią się produkty BIO od pozostałych? Jakie są właściwości zdrowotne poszczególnych olei? Nasza praca to ciągły kontakt z Wami. Dzisiaj odpowiemy na Wasze, najczęściej powtarzające się, pytania.
Czy olej z lnianki i olej lniany to ten sam produkt?
Nie. 🙂 Chociaż lnianka rośnie w Polsce stosunkowo pospolicie i jest jedną z najstarszych roślin, jej nazwa jest dla wielu osób mało znana. Nazywana jest też lnicznikiem, judrą, lennicą lub rydzykiem. Od ostatniego określenia wywodzi się inna nazwa tego oleju – olej rydzowy. I chociaż skojarzenie z lasem nasuwa się samo – olej ten, podobnie jak z lnem, nie ma nic wspólnego z grzybami.
Olej lniany tłoczony jest z nasion lnu (siemienia lnianego). Olej rydzowy (z lnianki) tłoczony jest zaś z nasion lnianki. 🙂 Chociaż mają porównywalną ilość kwasów Omega 3, to jedna z niewielu łączących je rzeczy. Lnianka – w przeciwieństwie do oleju lnianego – nie musi być przechowywany w warunkach chłodniczych. Ma też charakterystyczny dla siebie, cebulowy smak – zupełnie inny niż oleju lnianego.
O oleju z lnianki przeczytaj więcej tutaj: https://sosta.pl/olej-rydzowy-z-lnianki-wlasciwosci/
Jakie są właściwości zdrowotne olei?
Olej Sosta to produkty bardzo wysokiej jakości. Tłoczymy je na zimno, nie filtrujemy, nie rafinujemy. To czysta natura zapakowana w butelki i oddana dla Was. 🙂 Duża część naszych olejów posiada zastosowanie zdrowotne – z uwagi na sposób produkcji ich naturalne właściwości nie zostają zatracone. Jeśli myślisz, że mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia – to myślisz dobrze. 🙂 Oleje to zdrowie same w sobie, a niektóre z nich są rekomendowane jako pomoc w konkretnych problemach. Poniżej wypisujemy te najczęściej powtarzające się i występujące.
- wsparcie odporności, pomoc w przeziębieniach → olej z czarnuszki, olej z rokitnika, olej z ogórecznika
- uregulowanie pracy hormonów, “kobiece” problemy → olej z wiesiołka
- wzmocnienie skóry, włosów → olej słonecznikowy, olej konopny (stosowane zarówno na skórę jak i spożywane), olej gorczycowy
- profilaktyka przeciwnowotworowa → olej lniany (ze względu na dużą ilość Omega 3), olej konopny, olej z czarnuszki
- alergie, zapalenia zatok na tle alergicznym → olej z czarnuszki
- profilaktyka przeciw pasożytom, drogi moczowe, profilaktyka prostaty → olej z pestek dyni (pyszny smak, nasz ulubiony!)
- trądzik, skóra problematyczna → olej z ogórecznika, olej z gorczycy, olej z czarnuszki
- stres, duże obciążenie psychiczne, intensywna praca umysłowa → olej z orzecha włoskiego
- regeneracja wątroby, zaburzenia pracy dróg żółciowych → olej z ostropestu
- choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, stany zapalne układu pokarmowego → olej z rokitnika
- wzmocnienie serca, układu krążenia → olej konopny, olej z ogórecznika
Pamiętaj, by planując terapię olejami skonsultować się ze swoim lekarzem. Oleje to samo zdrowie, jednak niektóre z nich przyjmowane w dużych, terapeutycznych dawkach mogą upośledzać wchłanianie leków lub są nierekomendowane przy niektórych schorzeniach (uszkodzenia wątroby, trzustki, cukrzyca etc.).
Więcej o właściwościach poszczególnych olei przeczytasz tutaj: https://sosta.pl/blog/wlasciwosci/
Czym różnią się produkty BIO od pozostałych produktów Sosta?
Wszystkie produkty Sosta są najwyższej jakości, jednak tylko niektóre oznaczamy napisem BIO. Dlaczego? 🙂 Produkty BIO to te, które zawierają 95% składników pochodzenia eko-rolniczego. Czyli z certyfikowanych upraw od BIO dostawców. Nasze produkty są certyfikowane przez AgroBioTest z Warszawy. Jednostka ta została założona w 1996 roku i jest jedną z najstarszych tego typu w Polsce.
Aby produkt zdobył certyfikat ekologiczności BIO musi spełnić szereg wymagań i przejść wiele testów. Certyfikacja wiąże się ze spełnieniem ściśle określonych regulacji obejmujących nawet takie kwestie jak rodzaj farby użytej w pomieszczeniu przeznaczonym do magazynowania czy oznakowanie opakowań.
Co ważne – certyfikat AgroBioTest wydawany jest tylko na rok. Po tym czasie wygasa i konieczne jest ponowne sprawdzenie wszystkich wymogów. To gwarancja ciągłego utrzymywania najwyższych standardów.
Jak wygląda proces tłoczenia olei Sosta?
Oleje Sosta tłoczymy na zimno, co oznacza, że temperatura procesu nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Dzięki temu uzyskany produkt zachowuje naturalne właściwości – smak, zapach i aktywne składniki odżywcze.
Kolejnym etapem jest klarowanie – niewiele osób o tym wie, ale olej prosto z tłoczni jest zupełnie mętny. Nie filtrujemy naszych olei. Pozwalamy im na powolne i samodzielne oddzielenie zawiesiny. Chociaż trwa to o wiele dłużej (w niektórych przypadkach nawet tydzień) chroni produkt przed degradacją. Metoda ta nazywa się sedymentacyjnym rozdzielaniem faz i podobnie jak tłoczenie – odbywa się w określonej temperaturze.
Naszych olei nie poddajemy rafinacji. Chociaż przez to ich termin ważności jest krótszy, a podatność na jełczenie większa – dzięki temu nie odzieramy naszych produktów z ich naturalnych właściwości. Smak, zapach, unikatowy kolor i dobroczynny wpływ na zdrowie – rafinowane produkty ich nie posiadają.
Jeśli macie inne pytania – serdecznie zapraszamy do ich zadawania. Jesteśmy dla Was. 🙂