Szukaj
Close this search box.

Olej z czarnuszki Sosta

34,90 224,90 

Nie da się go pomylić z żadnym innym. Intensywny, korzenny smak i aromat. Podobno w grobowcu faraona Tutenhamona znaleziono fiolkę z olejem z czarnuszki! Dlaczego? Pewnie dlatego, że sam olej mógłby otworzyć własną, naturalną aptekę!

naturalne_1

100% natury

tloczone_na_zimno

tłoczony na zimno

nierafinowane_1

bez rafinacji

niefiltrowane

bez filtrowania

Opis

O swoich wspaniałych właściwościach mógłby opowiadać godzinami. Przystajemy więc na to i z ochotą chwalimy go za wspaniały smak i wiele możliwości zastosowania. Olej z czarnuszki Sosta tłoczymy na zimno, nie dodając do niego żadnych konserwantów. Za co jeszcze go uwielbiamy? Za to, że duża zawartość witaminy E sprawia, że olej szybko nie zjełczeje!

Olej otrzymywany jest z tłoczenia wyselekcjonowanych nasion czarnuszki siewnej. To niepozorna roślinka posiadająca ziarenka o olbrzymiej mocy. Nasionka czarnuszki posiadają ponad 100 aktywnych substancji, z czego część zapewne nie została jeszcze przez naukowców odkryta. To prawdziwa skarbnica związków biologicznie aktywnych!

Najbardziej wyjątkowymi składnikami oleju z czarnuszki są tymochinon i nigellon – substancje opóźniające procesy starzenia się skóry.

W czasach naszych babć czarnuszka siewna (określana też jako czarny kmin) często bywała dodawana do pieczywa domowej roboty. Jednak dzieje tych drobnych nasionek są znacznie odleglejsze – czarnuszkę stosowano już w Starożytnym Egipcie, o czym świadczą znaleziska w grobowcach egipskich władców. Stąd wzięła się nazwa oleju z czarnuszki – “złoto faraonów”.

Niepozorne czarne ziarenka obfitują w liczne aminokwasy, przeciwutleniacze, minerały, witaminy oraz tłuszcz. Tego ostatniego zawierają średnio od 30 do 40 procent, dzięki czemu można z nich wytwarzać niezwykle cenny olej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że  – jak w przypadku innych olejów – jest on wartościowy tylko w swojej nierafinowanej, zimnotłoczonej wersji. Nie może być poddawany ani procesowi rafinacji, ani wysokiej temperaturze – te czynniki wprawdzie przedłużają jego trwałość, ale zarazem katastrofalnie odbijają się na jakości.

Jak przechowywać olej z nasion czarnuszki?

Podobnie jak większość nierafinowanych tłuszczów roślinnych, olej z czarnuszki musi być przechowywany w ciemnym nienasłonecznionym miejscu. Ważne jest ponadto, żeby chronić cenny produkt przed dostępem światła i tlenu, toteż butelka z olejem powinna być wykonana z zaciemnionego szkła i nie należy trzymać jej otwartej czy choćby niedomkniętej.

Gdy data ważności upłynie, nie wolno już oleju przyjmować doustnie, jednak ewentualnie można przeznaczyć go na cele kosmetyczne, chociażby jako znakomitą odżywkę do włosów.

Zimnotłoczony olej z czarnuszki w kuchni

O ile same nasiona czarnuszki mogą być dodawane do wypieków albo konsumowane w formie naparów, o tyle nierafinowany, tłoczony na zimno olej nie toleruje wysokiej temperatury. Jakakolwiek obróbka termiczna fatalnie wpływa na zawarte w nim najcenniejsze składniki, w szczególności wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego na oleju nie można smażyć, zapiekać, gotować, dusić itp. Jak zatem używać go w kulinariach?

Sposobów jest niemało. Intensywny, korzenny aromat zimnotłoczonego “złota faraonów” czyni go atrakcyjnym komponentem rozmaitych sałatek, surówek, past kanapkowych, a także koktajli warzywnych. Olej z czarnuszki Sosta świetnie prezentuje się też w towarzystwie najzwyklejszych ziemniaków, ugotowanych “w mundurkach”, a następnie ostudzonych i obranych – banalnie proste danie, dzięki wyrazistemu olejowi nabiera oryginalnego, wyrafinowanego charakteru. W krajach śródziemnomorskich jada się chleb maczany w oliwie z oliwek – w tej roli doskonale potrafi ją zastąpić właśnie olej z czarnuszki. Zresztą pomysły można by mnożyć w nieskończoność; wszystko zależy od inwencji twórczej kucharza.

 

Wartości odżywcze

Wartość odżywcza w 100g produktu
Wartość energetyczna 3404 kJ/828 kcal
Tłuszcz
w tym kwasy tłuszczowe nasycone
92 g
14 g
Węglowodany
w tym cukry
0 g
0 g
Białko 0 g
Sól 0 g

Właściwości

Pytania i odpowiedzi

  1. Kiedy olej z czarnuszki jest zepsuty?
  2. Dlaczego olej z czarnuszki jest gorzki?
  3. Czy olej z czarnuszki można podawać dzieciom?
  4. W jakich ilościach i w jakiej częstotliwości powinno się spożywać  olej z czarnuszki?
  5. O jakiej porze dnia najlepiej przyjmować olej z czarnuszki?
  6. Czy olej z czarnuszki może uczulać?
  7. Który olej z czarnuszki warto kupować?
  8. Czy na oleju z czarnuszki można smażyć?
  9. Czy olej z czarnuszki zawiera gluten?

Kiedy olej z czarnuszki jest zepsuty?

Gorzki smak czy białawy osad na dnie butelki to naturalne cechy oleju, świadczące o obecności m.in. przeciwutleniaczy i nie są oznaką zepsucia. Jak zatem poznać, czy “złoto faraonów” jest przestarzałe? Odstręczająca woń jełczejącego tłuszczu niezbicie dowodzi, że olej czasy swojej świetności dawno ma za sobą. Trzeba też pamiętać, jak go się przechowuje.

Dlaczego olej z czarnuszki jest gorzki?

Wielu konsumentów uważa typową dla zimnotłoczonego oleju z czarnuszki goryczkę za mankament. Tymczasem ta cecha sensoryczna wynika z wysokiej zawartości bezcennych dla zdrowia substancji, tj. związki antyutleniające czy alkaloidy.

Czy olej z czarnuszki można podawać dzieciom?

Jak najbardziej – ale dopiero od 12 miesiąca życia.

W jakich ilościach i w jakiej częstotliwości powinno się spożywać  olej z czarnuszki?

Większość fachowców zaleca, aby zimnotłoczony olej stosować przez okres dwóch lub trzech miesięcy, potem na taki sam czas przerwać olejową kurację, a następnie do niej wrócić – znów na dwa albo trzy miesiące. W kwestii przyjmowanych dawek najczęściej rekomenduje się: dla dzieci młodszych (od roku do 3 lat) – 1/ 4 łyżeczki dziennie; dla dzieci starszych – 1/2 łyżeczki, dla młodzieży i dorosłych – 1 łyżeczka.

O jakiej porze dnia najlepiej przyjmować olej z czarnuszki?

Zasadniczo nie ma jakiejś szczególnie zalecanej pory; najlepiej zażywać olej z dowolnym posiłkiem – może to być zarówno śniadanie, jak i obiad czy kolacja; w ostatnim przypadku zimnotłoczony olej z czarnego kminu będzie szczególnie przydatny, jeśli cierpimy na bezsenność.

Czy olej z czarnuszki może uczulać?

Nie – jest to produkt wolny od alergenów. Co więcej, potrafi zapobiegać reakcjom alergicznym albo niwelować te, które już istnieją.

Który olej z czarnuszki warto kupować?

Wysokiej jakości olej musi być nierafinowany i tłoczony w niskiej temperaturze.

Czy na oleju z czarnuszki można smażyć?

Nie. Wszelkie zabiegi termiczne niszczą zawarte w oleju najwartościowsze składniki. Zimnotłoczony olej może być używany tylko do już gotowych potraw.

Czy olej z czarnuszki zawiera gluten?

Zarówno ziarna czarnego kminu, jak i wytłaczany z nich olej są w pełni bezglutenowe. Gluten to białko, zaś olej składa się praktycznie z czystego tłuszczu. Nasiona zawierają związki białkowe (kilkanaście procent), ale nie ma w nich frakcji glutenowych. Co ważne, czarnuszkowe proteiny posiadają stosunkowo bogaty profil aminokwasowy, dzięki czemu mogą być znakomitym źródłem bezglutenowego białka w diecie wegańskiej.

1 opinia dla Olej z czarnuszki Sosta

  1. Gosia

    Bardzo zdrowy, polecam również stosowanie oleju z czarnuszki zamiast kremu. Uwielbiam czarnuszkę…

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpieczna wysyłka

Świeże, zimnotłoczone oleje wymagają specjalnego traktowania. Wysyłamy je w bezpiecznych, styropianowych opakowaniach, które zapewniają odpowiednią temperaturę i chronią przed słońcem – Twój olej zachowuje pełnię właściwości i smaku.

Nasi klienci uwielbiają także:

  • olej z orzecha laskowego
    Oleje

    Olej z orzecha laskowego Sosta

    69,90  Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • olej z rokitnika tłoczony na zimno Sosta
    Oleje

    Olej z rokitnika Sosta

    69,90 263,90  Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • Oleje

    Olej z gorczycy SOSTA

    32,90  Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • olej z wiesiołka bio
    Oleje

    Olej z wiesiołka BIO Sosta

    77,90  Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!