Olej lniany – najzdrowszy olej świata

Czy wiesz, że olej lniany uważany jest za najzdrowszy i najbardziej wartościowy na świecie? Wszystko dzięki swoim właściwościom, które pozwalają na zniwelowanie ryzyka wystąpienia wielu dolegliwości i chorób. Poznajmy go bliżej!

Dlaczego olej lniany jest tak zdrowy?

Najważniejszą kwestią w przypadku oleju lnianego jest proporcja pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6. Błędne przekonanie wielu z nas mówi o tym, że nasza dieta powinna być bogata w kwasy omega. Zwracamy więc uwagę na to, by spożywać dużo ryb, często sięgamy też po tran. Nie jesteśmy jednak świadomi tego, że ważna jest nie tylko obecność kwasów w diecie, ale przede wszystkim ich odpowiednia proporcja. Jeżeli stosunek kwasów omega-3 do omega-6 będzie nieprawidłowy, może to skutkować wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najbogatszym źródłem kwasów tłuszczowych w odpowiedniej proporcji są oleje pochodzenia roślinnego, a wśród nich nasz faworyt- olej lniany.

Olej lniany- odrobina historii

Olej lniany znany jest nam od zamierzchłych czasów. Badania wskazują na to, że len był uprawiany już w neolicie. W okresie międzywojennym len był nawet uważany jako symbol polskości. Tłoczony olej lniany bardzo często był pewnego rodzaju alternatywą dla kosztownych tłuszczów zwierzęcych. Dzisiaj wiemy, że jego właściwości są o wiele bardziej niezwykłe niż początkowo wskazywano.

Nad olejem lnianym własne badania prowadziła dr Johanna Budwig w latach 50-tych XX wieku. Opracowała ona autorską dietę, która była oparta na przetworach z lnu. Odkryła ona, że olej lniany doskonale wpływa na leczenie chorób nowotworowych, zapobiega występowaniu ich przerzutów. Co więcej, według niej olej lniany świetnie wpływa na mniejsze ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Według dr Budwig, to właśnie niedobór kwasów omega-3 w diecie wywołuje choroby cywilizacyjne. Oficjalnie, badania dr nie zostały medycznie zatwierdzone, dzisiaj jedna zauważamy, że jest w nich sporo prawdy.

Komu polecany jest olej lniany?

Olej lniany poleca się przede wszystkim osobom, które są na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Brak spożycia mięsa czy ryb może wpływać na poziom kwasów omega -3 i omega-6 w organizmie. Ponadto, stosowanie oleju lnianego zalecane jest osobom borykającym się z chorobą Alzheimera, depresją czy uszkodzeniem nerwów, a także cukrzykom, chorym na stwardnienie rozsiane czy osobom narażonym na wystąpienie choroby miażdżycowej, zawału serca czy nadciśnieniowej.

Olej lniany dla kobiet w ciąży

Olej lniany ma szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży. Dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3, wpływa doskonale na mózg rozwijającego się w łonie matki dziecka. Zaspokaja także zapotrzebowanie płodu na NNKT. Idealna proporcja kwasów tłuszczowych zapobiega przedwczesnym porodom. Badania wykazały, że dzieci kobiet, których dieta była w trakcie ciąży bogata w kwasy omega-3 mają wyższy iloraz inteligencji.

Jak stosować olej lniany?

Olej lniany może być stosowany na wiele sposobów. W kuchni najczęściej używamy go do skrapiania sałatek, przygotowywania dressingów i sosów czy jako dodatek do marynat. Olej budwigowy nadaje się również do stosowania jako kosmetyk i środek pielęgnujący blizny pourazowe czy pooparzeniowe.  Pamiętaj o tym, że na oleju lnianym, nie smażymy i nie gotujemy. Tego rodzaju olej zimnotłoczony spożywamy tylko i wyłącznie na zimno, jako dodatek do wielu potraw.

Zapraszamy do naszego sklepu!

www.sosta.pl

Darmowa dostawa od 200 zł

Ostatnio w sklepie pojawiły się:

 • maslo_klarowane_ghee
  Masło klarowane

  GHEE masło klarowane 320 ml

  34,90  Kup teraz
 • maslo_klarowane
  Masło klarowane

  GHEE masło klarowane 700 ml

  64,90  Kup teraz
 • musztarda chrzanowa sosta
  Musztardy

  Musztarda chrzanowa Sosta

  od 13,90  Kup teraz
 • musztarda daktylowa sosta
  Musztardy

  Musztarda daktylowa Sosta

  od 13,90  Kup teraz

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!