Szukaj
Close this search box.

Olej lniany BIO tłoczony na zimno

Tego produktu nie ma na stanie i nie jest dostępny.

Olej lniany BIO powstaje tradycyjną metodą tłoczenia na zimno i może być stosowany w diecie opracowanej przez dr Budwig. Charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów wielonienasyconych oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

naturalne_1

100% natury

tloczone_na_zimno

tłoczony na zimno

nierafinowane_1

bez rafinacji

niefiltrowane

bez filtrowania

Opis

 

Certyfikowane uprawy lnu to nasza baza. Potem jest jeszcze smaczniej. Olej lniany tłoczony jest na zimno, bo to właśnie jego styl. Nie jest przez nas oczyszczany. Z tym znakomicie radzi sobie sam. Środki chemiczne do produkcji oleju? W żadnym wypadku! Wtedy nie byłby tak smaczny i zdrowy. Szczyci się również tym, że przechowywany jest w ciemnych butelkach i nie czeka zbyt długo w magazynach. Dzięki temu zachowuje swoje zdrowotne właściwości.

Olej lniany BIO tłoczy się na zimno z nasion lnu, czyli z siemienia lnianego. Medyczne właściwości oleju lnianego znane są od około V wieku p.n.e. Najnowsze badania naukowe w pełni potwierdzają wartość zdrowotną nasion lnu. Najważniejszą ich zaletę stanowi zawartość ok. 45% tłuszczu, w skład którego wchodzą przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Każda butelka wysyłana przez naszą firmę posiada termiczne opakowanie.

Oleju lnianego BIO nie wysyłamy w piątek (chyba, że na życzenie klienta). Ze względu na długi okres dostawy, może dojść do przechowywania oleju w nieodpowiedniej temperaturze.

Zimnotłoczony olej lniany

Olej lniany to produkt pozyskiwany poprzez tłoczenie nasion lnu. Jeśli jest to wyrób typu extra vergine, pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać dobrodziejstwo składników odżywczych ukrytych w ziarnach tej rośliny, gdyż posiada taki sam skład biochemiczny. Najbardziej wartościowy jest więc zimnotłoczony olej lniany. Olej tłoczony na zimno w prasach ślimakowych, gdzie temperatura wyciskania nie przekracza 40 stopni Celsjusza.

Co zawiera olej lniany?

Olej lniany jest produktem znanym i stosowanym od wieków. Obecnie, kiedy coraz większy nacisk stawia się na zdrową dietę pełną wartościowych składników odżywczych, jego skład i płynące ze spożycia korzyści zostają doceniane na nowo. Olej lniany zawiera przede wszystkim duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega 3 i omega 6, w które bogaty jest ten produkt odpowiadają za wiele procesów życiowych. Biorą udział w budowie nowych komórek, są niezbędne w produkcji hormonów, obniżają poziom złego cholesterolu, wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego i upiększają skórę, włosy oraz paznokcie. Ponadto, zimnotłoczony olej lniany zawiera także inny niezwykle cenny składnik, czyli przeciwutleniającą witaminę E, która chroni organizm przed niszczącym wpływem wolnych rodników.

Olej lniany – na co dobry?

Ze względu na zawartość dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, olej lniany ma niezwykle korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Polecany jest zarówno podczas stosowania diet odchudzających, jak i w przypadku problemów ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

Olej lniany i jego wpływ na układ krążenia

Wysoki poziom złego i niski poziom dobrego cholesterolu to problem wielu ludzi. Jego źródłem jest natomiast nieprawidłowo skomponowana dieta, w której przeważają tłuszcze zwierzęce. Ponieważ olej lniany bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jego spożycie stanowi naturalną profilaktykę chorób układu krążenia. Olej wytłaczany na zimno z nasion lnu może hamować wzrost poziomu złego cholesterolu i podwyższać stężenie cholesterolu dobrego. W efekcie, produkt pozwala zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów i przyczynia się do rozszerzenia światła naczyń tętniczych.

Olej lniany na trawienie i odchudzanie

Olej lniany to produkt od wieków stosowany w przypadku różnych dolegliwości układu pokarmowego. Ze względu na swoją konsystencję wspiera on bowiem w sposób mechaniczny naturalne działanie jelit. Co więcej, zimnotłoczony olej lniany, tak samo jak ziarna lnu, zawiera duże ilości błonnika, lignanów i steroli roślinnych, które wspomagają regulowanie procesów trawiennych. Z kolei właściwa praca układu trawiennego usprawnia także proces odchudzania.

Olej lniany dla urody

Olej lniany to produkt stosowany również w naturalnej kosmetyce. Wpływa korzystnie na wygląd włosów, skóry i paznokci. Jego działanie opiera się na dostarczaniu komórkom składników, które wspierają je od wewnątrz. Obecne w nim kwasy tłuszczowe pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych i wspierają prawidłowe funkcjonowanie skóry, dbając o jej elastyczność i zdrowy wygląd. Witamina E chroni komórki przed procesem starzenia się poprzez eliminację wolnych rodników, a tym samym zapobiega pojawianiu się zmarszczek i utracie jędrności.

Zimnotłoczony olej lniany bogaty w fitoestrogeny pomaga również w naturalny sposób pozbyć się cellulitu. Wspomaga regulację poziom żeńskich hormonów, których zaburzenia przyczyniają się do powstawania tak zwanej skórki pomarańczowej. Olej z nasion lnu jest nieoceniony także w pielęgnacji włosów. Odżywia cebulki, pobudza wzrost, zapewnia odpowiednie nawilżenie i nadaje połysk oraz dba o zwiększenie wytrzymałości włosa.

Kto powinien pić olej lniany?

Po olej lniany powinny sięgać przede wszystkim osoby narażone na choroby układu krążenia oraz osoby, które uskarżają się na różnego typu dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Produkt polecany jest także chcącym odżywiać się zdrowo i jednocześnie chudnąć. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że olej lniany doskonale sprawdza się również w diecie dojrzałych kobiet. Dzięki zawartości fitoestrogenów, które działają podobnie do kobiecych hormonów, skutecznie radzi sobie z łagodzeniem nieprzyjemnych objawów perimenopauzy i menopauzy.

Warto sięgać więc po zimnotłoczony olej lniany, kiedy mamy do czynienia z uderzeniami gorąca, wahaniami nastrojów czy nocną potliwością. Co ważne, wartościowy skład wytłoczonego z nasion lnu oleju sprawia, że o jego regularne spożycie powinni zadbać również mężczyźni, pragnący wpłynąć pozytywnie na swoją płodność.

Olej lniany polecany jest nawet w przypadku komponowania jadłospisów dla najmłodszych, gdyż obecne w nim kwasy omega 3 wykazują zbawienny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego. Produkt podawany dziecku regularnie może złagodzić impulsywność, polepszyć koncentrację i uwagę, a także zwiększyć samokontrolę.

Jak przechowywać olej lniany?

Zimnotłoczony olej lniany powinien być odpowiednio przechowywany, aby nie stracił swoich cennych wartości odżywczych. Od razu po zakupie należy umieścić go w miejscu, które będzie chłodne i zacienione. Co ważne, olej znajdujący się w ciemnej butelce nie może zostać przelany do przezroczystego naczynia, gdyż ciemne szkło dodatkowo chroni zawartość przed szkodliwym wpływem światła. Produkt warto przechowywać w lodówce w temperaturze nie niższej niż 4 stopnie Celsjusza – nawet jeśli nie został on jeszcze otwarty. Prawidłowo przechowywany olej lniany można stosować tak długo, jak deklaruje jego producent. Źle przechowywany produkt można z kolei rozpoznać po gorzkim smaku, który wskazuje na utratę świeżości oleju.

Olej lniany w kuchni

Jak wszystkie oleje zimnotłoczone, również olej lniany należy stosować w swojej kuchni bez obróbki termicznej. Podgrzewanie spowodowałaby utratę jego cennych składników odżywczych. Produkt można spożywać bezpośrednio z łyżeczki lub dodawać do różnych potraw. Doskonałym rozwiązaniem będzie wzbogacanie nim dań bogatych w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Olej dodatkowo zwiększy wtedy ich przyswajalność. Produkt dobrze komponuje się więc z sałatkami, surówkami, twarożkami, kaszami, pastami kanapkowymi, zupami czy pieczywem. Może stanowić jeden z ważniejszych składników hummusu lub dipów, a dodany do koktajlu owocowego lub warzywnego pozwoli zadbać o zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na kwasy tłuszczowe.

Zimnotłoczony – czyli jaki?

Olej zimnotłoczony to olej, który powstaje w tradycyjnym procesie tłoczenia na zimno nasion oleistych. Produkcja odbywa się w prasach ślimakowych, które dzięki swojej powolnej pracy nie pozwalają, aby temperatura wyrobu przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Optymalne warunki tłoczenia sprawiają, że olej lniany może zachować identyczny skład biochemiczny co ziarna użyte do produkcji. Z charakterystyki procesu tłoczenia na zimno wynika także sposób przechowywania i spożycia takiego produktu. Oleju zimnotłoczonego nigdy nie wolno podgrzewać (używać do gotowania, smażenia czy pieczenia).  Przechowywanie powinno podlegać zasadzie “z zimna do zimna”.

Nierafinowany olej lniany – jakie ma zalety?

Procesowi rafinacji podlegają oleje, których przeznaczeniem jest podgrzewanie do wysokich temperatur. Rafinacja sprawia, że punkt dymienia jest bardzo wysoki i mocno wydłuża się termin przechowywania. Oczyszczane oleje są pozbawione wielu wartościowych składników odżywczych. Tracą witaminy, minerały, a także swój oryginalny, naturalny smak, zapach, kolor czy nawet konsystencję. Nierafinowany olej lniany można spożywać tylko na zimno i należy przechowywać go w chłodzie z dala od promieni słońca.

Właściwości

Olej lniany – właściwości

Działanie oleju lnianego obejmuje następujące obszary organizmu:

Olej lniany – zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych, stany zapalne:

  • badania laboratoryjne wykazały, że kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi, a także zapobiegać rozwojowi nowotworów w innych organach.
  • umożliwia wytwarzanie w organizmie przeciwzapalnych prostaglandyn zapobiegających przewlekłym stanom zapalnym, w tym zapalenia stawów, zapalenia okrężnicy, jelita grubego itd.
  • składniki oleju lnianego zmniejszają ryzyko raka prostaty. Badania wykazały spowolnione tempo podziałów komórek nowotworowych oraz wzrost szybkości ich obumierania.
  • zawarte w oleju lignany wykazują silne działanie antyoksydacyjne.

Wpływ oleju lnianego na układ sercowo – naczyniowy:

  • kwas omega 3 obniża poziom trójglicerydów
  • skutecznie przeciwdziała miażdżycy, zawałowi serca i chorobie nadciśnieniowej.
  • badania wskazują, że skutecznie zapobiegają one powtórnemu zawałowi serca oraz działają antyarytmicznie.

Olej lniany – immunologia:

  • składniki oleju wzmacniają układ immunologiczny, zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, aktywizują podziały komórkowe.

Olej lniany – ciąża:

  • zawarte w oleju lnianym kwasy Omega3, to bardzo ważne substancje, które stanowią materiał budulcowy mózgu dziecka – rozwijającego się już w łonie matki
  • matka musi zaspokoić zapotrzebowanie organizmu płodu na NNKT, ponieważ nie jest ono w stanie samodzielnie ich syntetyzować.
  • właściwa proporcja między spożyciem kwasów omega-3 i omega-6 zabezpiecza przed przedwczesnym porodem. Niedobór tych kwasów powoduje zmiany w składzie błon komórkowych mózgu i siatkówki oka.
  • również podczas karmienia piersią spożywanie oleju lnianego może się znacznie przyczynić do prawidłowych ilości kwasów omega 3 w mleku matki
  • przy niedoborach NNKT zaobserwowano zmiany skórne, mniejszą odporność na infekcje oraz gorszy rozwój fizyczny.
  • stwierdzono, że u dzieci kobiet, które uzupełniały swoją dietę w ciąży kwasami omega-3 (pasta wg dr Budwig) poziom inteligencji w stosunku do innych swoich rówieśników jest wyższy aż o 19%

Wpływ oleju lnianego na zdrowie kobiet:

  • wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 oraz fitoestrogenów (lignany) w oleju lnianym może korzystnie wpływać na cykl miesiączkowy, regulując proporcje hormonów w organizmie, przyczyniając się do złagodzenia wielu objawów związanych z miesiączkowaniem
  • łagodzi objawy menopauzy i wspomaga czynności macicy

Olej lniany – układ nerwowy:

  • składniki oleju lnianego wykazują duże działanie na ośrodkowy układ nerwowy.
  • olej lniany wykorzystywany jest również w takich dolegliwościach jak drętwienie i mrowienie kończyn oraz uszkodzenie nerwów oraz połączeń nerwowych u osób chorych na cukrzycę.
  • pomaga również w przypadku postępujących schorzeń mózgu i układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, depresje czy też uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę.
  • kwas alfa-linolenowy(ALA) jest podstawowym źródłem kwasu DHA będącego bardzo ważnym składnikiem mózgu. Niski poziom DHA związany jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci,
  • wspomaga leczenie depresji. Z omega-3 produkowane są bowiem hormony szczęścia, tj. serotonina i dopomina.

Olej lniany – leczenie nadwagi i otyłości:

  • olej lniany pomaga przywrócić równowagę hormonalną i zmienione proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie.
  • zawarte o oleju omega-3 mogą wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej oraz hamować powstawanie nowej. Wpływa korzystnie na odtłuszczanie wątroby.

Właściwości oleju lnianego dla sportowców:

  • wpływa na szybszą regenerację tkanki mięśniowej oraz zmniejsza dolegliwości potreningowe,
  • wspomaga wzrost mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej
  • bierze udział w transporcie tlenu, produkcji hemoglobiny przez co zwiększa wydolność oraz wytrzymałość.
  • znacząco skraca czas regeneracji, ponieważ krew jest w stanie przenosić więcej życiodajnego tlenu do komórek mięśniowych oraz umożliwia naszym komórkom łatwiejsze absorbowanie składników pokarmowych tak bardzo potrzebnych do szybkiej regeneracji.

Olej lniany, a zdrowie zwierząt:

  • w diecie psów i kotów regularne stosowanie oleju lnianego zapobiega matowieniu sierści i różnym chorobom skóry w tym łupieżowi, łojotokowi, linieniu oraz prosówkowym zmianom skóry jak również skutecznie wspomagają leczenie w/w chorób.
  • olej lniany jest cennym składnikiem pod względem energetycznym w końskiej diecie. Ma też dobroczynny wpływ na przemianę materii, jak również na sierść. Działa przeciwko wysuszeniu i pęknięciom kopyt.

Zastosowanie

Do oleju lnianego nie dodajemy absolutnie żadnych środków chemicznych. Nie poprawiamy sztucznie jego smaku i wyglądu. Dzięki temu jest naturalnie pyszny i zdrowy.

Jak stosować olej lniany SOSTA?

Świetnie żyje mu się z sałatkami, surówkami, świeżymi sokami, pieczywem i innymi daniami, do których podaje się go na zimno. Szczególnie zalecany do stosowania w diecie dr Budwig. Ze względu na wysoką zawartość kwasów omega 3, które pod wpływem światła i ciepła ulegają procesowi utlenienia, olej lniany powinien być przechowywany w lodówce.

Olej lniany – dieta dr Budwig

Najlepiej wchłaniany jest w postaci emulsji (majonezy, sosy) spożywanych razem z produktami wysokobiałkowymi. Idealna formuła to pasta dr Budwig powstała w wyniku dokładnego zmiksowania oleju lnianego i chudego twarogu (2-8 łyżek stołowych oleju na pół kostki chudego twarogu 125g).

Według zaleceń dr Budwig olej lniany stosowany w opracowanej przez nią diecie należy przechowywać w temp. 4-10°C. Tylko takie warunki przechowywania gwarantują zachowanie wszystkich właściwości oleju niezbędnych podczas stosowania diety.

Wartości odżywcze

Wartość odżywcza w 100g produktu
Wartość energetyczna 3404 kJ/828 kcal
Tłuszcz
w tym kwasy tłuszczowe nasycone
92 g
8,9 g
Węglowodany
w tym cukry
0 g
0 g
Białko 0 g
Sól 0 g

Pytania i odpowiedzi

  1. Kiedy olej lniany jest zepsuty?
  2. Dlaczego olej lniany jest gorzki?
  3. Czy olej lniany jest dobry dla dzieci?
  4. Ile i jak często pić olej lniany?
  5. Kiedy pić olej lniany – rano, czy wieczorem?
  6. Jak stosować olej lniany na włosy?
  7. Który olej lniany wybrać?
  8. Czy można smażyć na oleju lnianym?

Kiedy olej lniany jest zepsuty?

Olej lniany ma charakterystyczny, delikatnie orzechowy i wyrazisty smak. Jeśli jest gorzki, świadczy to o jego nieprzydatności do spożycia.

Dlaczego olej lniany jest gorzki?

Gorzki smak oleju lnianego może wskazywać na nieprawidłowe przechowywanie produktu lub upływ terminu ważności. Zimnotłoczony olej lniany po otwarciu butelki przechowuje się w lodówce, nie dłużej niż przez dwa miesiące.

Czy olej lniany jest dobry dla dzieci?

Olej lniany jest wręcz wskazany w diecie dzieci, gdyż pomaga zadbać o prawidłowy rozwój mózgu oraz wesprzeć naturalną odporność. Optymalna ilość produktu to 1-2 łyżki dziennie.

Ile i jak często pić olej lniany?

Maksymalne dzienne spożycie oleju lnianego można uzależnić od swojej masy ciała, przyjmując jako przelicznik 1 g oleju na 1 kg wagi. Wyliczoną w ten sposób ilość najlepiej rozdzielić odpowiednio do spożywanych w ciągu dnia posiłków.

Kiedy pić olej lniany – rano, czy wieczorem?

Olej lniany poleca się w szczególności jako dodatek do śniadania lub nawet na czczo, gdyż wtedy organizm może w maksymalnym stopniu skupić się na wchłanianiu obecnych w nim składników odżywczych.

Jak stosować olej lniany na włosy?

Zimnotłoczony olej lniany można aplikować na skórę głowy w formie wcierki, która odżywki cebulki włosów. Produkt doskonale sprawdzi się także podczas zabiegów olejowania (na całą długość włosów przed ich umyciem) oraz jako naturalny składnik odżywek i masek do włosów.

Który olej lniany wybrać?

Najbardziej wartościowy, zarówno do spożycia, jak i do pielęgnacji, jest olej lniany zimnotłoczony i nierafinowany, ponieważ zawiera największą ilość kwasów tłuszczowych i witamin, mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Spośród produktów tego typu najlepiej wybierać warianty pochodzące z ekologicznych upraw bio, które są całkowicie wolne od pozostałości szkodliwych środków ochrony roślin.

Czy można smażyć na oleju lnianym?

Olej lniany zimnotłoczony nierafinowany nie powinien być poddawany obróbce cieplnej, która spowodowałaby utratę jego wartości odżywczych. Nie wolno na nim smażyć ani używać go do gotowania czy pieczenia. Bez obaw można natomiast wzbogacać nim dania zimne lub wystudzone.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Olej lniany BIO tłoczony na zimno”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpieczna wysyłka

Świeże, zimnotłoczone oleje wymagają specjalnego traktowania. Wysyłamy je w bezpiecznych, styropianowych opakowaniach, które zapewniają odpowiednią temperaturę i chronią przed słońcem – Twój olej zachowuje pełnię właściwości i smaku.

Nasi klienci uwielbiają także:

  • olej z orzecha laskowego
    Oleje

    Olej z orzecha laskowego Sosta

    69,90  Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • olej z rokitnika tłoczony na zimno Sosta
    Oleje

    Olej z rokitnika Sosta

    69,90 263,90  Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • Oleje

    Olej z gorczycy SOSTA

    32,90  Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • olej z wiesiołka bio
    Oleje

    Olej z wiesiołka BIO Sosta

    77,90  Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!