Opis
Certyfikowane uprawy lnu to nasza baza. Potem jest jeszcze smaczniej. Olej lniany tłoczony jest na zimno, bo to właśnie jego styl. Nie jest przez nas oczyszczany. Z tym znakomicie radzi sobie sam. Środki chemiczne do produkcji oleju? W żadnym wypadku! Wtedy nie byłby tak smaczny i zdrowy. Szczyci się również tym, że przechowywany jest w ciemnych butelkach i nie czeka zbyt długo w magazynach. Dzięki temu zachowuje swoje zdrowotne właściwości.
Olej lniany BIO tłoczy się na zimno z nasion lnu, czyli z siemienia lnianego. Medyczne właściwości oleju lnianego znane są od około V wieku p.n.e. Najnowsze badania naukowe w pełni potwierdzają wartość zdrowotną nasion lnu. Najważniejszą ich zaletę stanowi zawartość ok. 45% tłuszczu, w skład którego wchodzą przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
Każda butelka wysyłana przez naszą firmę posiada termiczne opakowanie.
Oleju lnianego BIO nie wysyłamy w piątek (chyba, że na życzenie klienta). Ze względu na długi okres dostawy, może dojść do przechowywania oleju w nieodpowiedniej temperaturze.
Zimnotłoczony olej lniany
Olej lniany to produkt pozyskiwany poprzez tłoczenie nasion lnu. Jeśli jest to wyrób typu extra vergine, pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać dobrodziejstwo składników odżywczych ukrytych w ziarnach tej rośliny, gdyż posiada taki sam skład biochemiczny. Najbardziej wartościowy jest więc zimnotłoczony olej lniany. Olej tłoczony na zimno w prasach ślimakowych, gdzie temperatura wyciskania nie przekracza 40 stopni Celsjusza.
Co zawiera olej lniany?
Olej lniany jest produktem znanym i stosowanym od wieków. Obecnie, kiedy coraz większy nacisk stawia się na zdrową dietę pełną wartościowych składników odżywczych, jego skład i płynące ze spożycia korzyści zostają doceniane na nowo. Olej lniany zawiera przede wszystkim duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega 3 i omega 6, w które bogaty jest ten produkt odpowiadają za wiele procesów życiowych. Biorą udział w budowie nowych komórek, są niezbędne w produkcji hormonów, obniżają poziom złego cholesterolu, wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego i upiększają skórę, włosy oraz paznokcie. Ponadto, zimnotłoczony olej lniany zawiera także inny niezwykle cenny składnik, czyli przeciwutleniającą witaminę E, która chroni organizm przed niszczącym wpływem wolnych rodników.
Olej lniany – na co dobry?
Ze względu na zawartość dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, olej lniany ma niezwykle korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Polecany jest zarówno podczas stosowania diet odchudzających, jak i w przypadku problemów ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi.
Olej lniany i jego wpływ na układ krążenia
Wysoki poziom złego i niski poziom dobrego cholesterolu to problem wielu ludzi. Jego źródłem jest natomiast nieprawidłowo skomponowana dieta, w której przeważają tłuszcze zwierzęce. Ponieważ olej lniany bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jego spożycie stanowi naturalną profilaktykę chorób układu krążenia. Olej wytłaczany na zimno z nasion lnu może hamować wzrost poziomu złego cholesterolu i podwyższać stężenie cholesterolu dobrego. W efekcie, produkt pozwala zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów i przyczynia się do rozszerzenia światła naczyń tętniczych.
Olej lniany na trawienie i odchudzanie
Olej lniany to produkt od wieków stosowany w przypadku różnych dolegliwości układu pokarmowego. Ze względu na swoją konsystencję wspiera on bowiem w sposób mechaniczny naturalne działanie jelit. Co więcej, zimnotłoczony olej lniany, tak samo jak ziarna lnu, zawiera duże ilości błonnika, lignanów i steroli roślinnych, które wspomagają regulowanie procesów trawiennych. Z kolei właściwa praca układu trawiennego usprawnia także proces odchudzania.
Olej lniany dla urody
Olej lniany to produkt stosowany również w naturalnej kosmetyce. Wpływa korzystnie na wygląd włosów, skóry i paznokci. Jego działanie opiera się na dostarczaniu komórkom składników, które wspierają je od wewnątrz. Obecne w nim kwasy tłuszczowe pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych i wspierają prawidłowe funkcjonowanie skóry, dbając o jej elastyczność i zdrowy wygląd. Witamina E chroni komórki przed procesem starzenia się poprzez eliminację wolnych rodników, a tym samym zapobiega pojawianiu się zmarszczek i utracie jędrności.
Zimnotłoczony olej lniany bogaty w fitoestrogeny pomaga również w naturalny sposób pozbyć się cellulitu. Wspomaga regulację poziom żeńskich hormonów, których zaburzenia przyczyniają się do powstawania tak zwanej skórki pomarańczowej. Olej z nasion lnu jest nieoceniony także w pielęgnacji włosów. Odżywia cebulki, pobudza wzrost, zapewnia odpowiednie nawilżenie i nadaje połysk oraz dba o zwiększenie wytrzymałości włosa.
Kto powinien pić olej lniany?
Po olej lniany powinny sięgać przede wszystkim osoby narażone na choroby układu krążenia oraz osoby, które uskarżają się na różnego typu dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Produkt polecany jest także chcącym odżywiać się zdrowo i jednocześnie chudnąć. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że olej lniany doskonale sprawdza się również w diecie dojrzałych kobiet. Dzięki zawartości fitoestrogenów, które działają podobnie do kobiecych hormonów, skutecznie radzi sobie z łagodzeniem nieprzyjemnych objawów perimenopauzy i menopauzy.
Warto sięgać więc po zimnotłoczony olej lniany, kiedy mamy do czynienia z uderzeniami gorąca, wahaniami nastrojów czy nocną potliwością. Co ważne, wartościowy skład wytłoczonego z nasion lnu oleju sprawia, że o jego regularne spożycie powinni zadbać również mężczyźni, pragnący wpłynąć pozytywnie na swoją płodność.
Olej lniany polecany jest nawet w przypadku komponowania jadłospisów dla najmłodszych, gdyż obecne w nim kwasy omega 3 wykazują zbawienny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego. Produkt podawany dziecku regularnie może złagodzić impulsywność, polepszyć koncentrację i uwagę, a także zwiększyć samokontrolę.
Jak przechowywać olej lniany?
Zimnotłoczony olej lniany powinien być odpowiednio przechowywany, aby nie stracił swoich cennych wartości odżywczych. Od razu po zakupie należy umieścić go w miejscu, które będzie chłodne i zacienione. Co ważne, olej znajdujący się w ciemnej butelce nie może zostać przelany do przezroczystego naczynia, gdyż ciemne szkło dodatkowo chroni zawartość przed szkodliwym wpływem światła. Produkt warto przechowywać w lodówce w temperaturze nie niższej niż 4 stopnie Celsjusza – nawet jeśli nie został on jeszcze otwarty. Prawidłowo przechowywany olej lniany można stosować tak długo, jak deklaruje jego producent. Źle przechowywany produkt można z kolei rozpoznać po gorzkim smaku, który wskazuje na utratę świeżości oleju.
Olej lniany w kuchni
Jak wszystkie oleje zimnotłoczone, również olej lniany należy stosować w swojej kuchni bez obróbki termicznej. Podgrzewanie spowodowałaby utratę jego cennych składników odżywczych. Produkt można spożywać bezpośrednio z łyżeczki lub dodawać do różnych potraw. Doskonałym rozwiązaniem będzie wzbogacanie nim dań bogatych w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Olej dodatkowo zwiększy wtedy ich przyswajalność. Produkt dobrze komponuje się więc z sałatkami, surówkami, twarożkami, kaszami, pastami kanapkowymi, zupami czy pieczywem. Może stanowić jeden z ważniejszych składników hummusu lub dipów, a dodany do koktajlu owocowego lub warzywnego pozwoli zadbać o zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na kwasy tłuszczowe.
Zimnotłoczony – czyli jaki?
Olej zimnotłoczony to olej, który powstaje w tradycyjnym procesie tłoczenia na zimno nasion oleistych. Produkcja odbywa się w prasach ślimakowych, które dzięki swojej powolnej pracy nie pozwalają, aby temperatura wyrobu przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Optymalne warunki tłoczenia sprawiają, że olej lniany może zachować identyczny skład biochemiczny co ziarna użyte do produkcji. Z charakterystyki procesu tłoczenia na zimno wynika także sposób przechowywania i spożycia takiego produktu. Oleju zimnotłoczonego nigdy nie wolno podgrzewać (używać do gotowania, smażenia czy pieczenia). Przechowywanie powinno podlegać zasadzie “z zimna do zimna”.
Nierafinowany olej lniany – jakie ma zalety?
Procesowi rafinacji podlegają oleje, których przeznaczeniem jest podgrzewanie do wysokich temperatur. Rafinacja sprawia, że punkt dymienia jest bardzo wysoki i mocno wydłuża się termin przechowywania. Oczyszczane oleje są pozbawione wielu wartościowych składników odżywczych. Tracą witaminy, minerały, a także swój oryginalny, naturalny smak, zapach, kolor czy nawet konsystencję. Nierafinowany olej lniany można spożywać tylko na zimno i należy przechowywać go w chłodzie z dala od promieni słońca.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.