O tym, jak cenne dla naszego zdrowia i samopoczucia są naturalne, zimno tłoczone oleje, powiedzieliśmy już całkiem sporo. Wciąż jednak poznajemy cenne właściwości i możliwości zastosowania olejów, które daje nam natura. Dzisiaj proponujemy Ci olej konopny- niegdyś niezwykle doceniany, później zapomniany, dzisiaj znów wraca do gry! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powstaje, jakie ma właściwości i jak możesz stosować go w kuchni, zapraszamy do lektury!
Jak powstaje olej konopny?
Olej konopny tłoczony jest z uprawianej w Polsce od wieków konopi siewnej, które nazywane są także konopiami włóknistymi. Warto rozwiać wszelkie wątpliwości- marihuana, z którą najczęściej kojarzą nam się konopie w pierwszej kolejności, pozyskiwana jest z konopi indyjskiej. Te dwie odmiany konopi różnią się przede wszystkim składnikiem THC, czyli substancją o działaniu psychoaktywnym. W konopiach siewnych jest ich ok. 0,02%, natomiast konopie indyjskie mają jej nawet 30%.
Olej konopny nie jest żadną nowością. Na przełomie XIX i XX wieku był on niezwykle popularny niemal w każdym domu. Dodawano go przede wszystkim do kaszy gryczanej, ale także jako omastę do pierogów czy ziemniaków. Z czasem zdecydowanie większą popularność zyskały inne tłuszcze roślinne, a o oleju konopnym nieco zapomniano. A szkoda, bo jego właściwości są naprawdę imponujące!
Olej konopny- jaki ma smak?
Olej konopny ma bardzo wyrazisty i przyjemny smak. Niektórzy znajdują w nim delikatny aromat orzechów, inni porównują jego smak do smaku rukoli. Olej powinien mieć zielony kolor, a najlepsze właściwości a olej zimnotłoczony. Należy przy tym pamiętać, że wszelka obróbka termiczna pozbawia go wartości odżywczych. To właśnie dlatego olej sprzedawany jest w ciemnych butelkach, które chronią go przed działaniem promieni słonecznych.
Jakie właściwości skrywa w sobie olej konopny?
Olej konopny zawiera w sobie mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym także gamma-linolenowego, alfa-linolenowego i linolowego. Mają one silne działanie przeciwzapalne, wpływają także na znaczne obniżenie poziomu cholesterolu. Udowodniono, że regularne spożywanie oleju konopnego chroni przed chorobami układu krążenia czy cukrzycą, a także przed chorobami stawów. Badania wykazały także, że olej konopny ma działanie przeciwnowotworowe.
Bardzo istotna jest równowaga kwasów omega-6 i omega-3. Idealna ich proporcja to 3:1. To bardzo ważne dla zdrowia, szczególnie w kontekście występowania raka piersi u kobiet czy zaburzeń krążenia i gospodarki hormonalnej.
Olej konopny zawiera w sobie wiele witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Należy do nich witamina D, wpływająca na rozwój kości, witamina E, która działa przeciwstarzeniowo i przeciwzapalnie, a także witamina K, poprawiająca krzepliwość krwi i witamina A, wspomagająca widzenie.
Regularne spożywanie oleju konopnego wpływa na przemianę metabolizmu i ciśnienie krwi. Do tego działa przeciwbólowo. Szczególnie polecany jest kobietom cierpiącym na objawy napięcia przedmiesiączkowego. Badania wykazują także, że olej konopny działa łagodząco na wahania nastrojów i stany depresyjne.
Jak stosować olej konopny w kuchni?
Olej konopny ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być cennym składnikiem sałatek i dressingów. W tym celu możemy stosować go zamiennie z oliwą z oliwek. Nie tylko wzbogaci wartości odżywcze, ale także urozmaici smak, co docenią szczególnie najbardziej wymagający smakosze. Oprócz sałatek i dressingów, olej konopny swoje zastosowanie znajdzie we wszelkich pastach warzywnych, twarogowych czy pesto. Nie zmieni on konsystencji, ale wzbogaci smak.
Jeżeli lubisz zupy o konsystencji kremu, możesz zastosować do nich dodatek w postaci oleju konopnego, ale pamiętaj, by dodać go tuż przed podaniem i po przestygnięciu zupy. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że wszelkie zbawienne właściwości odżywcze znikną. Ciekawym zastosowaniem oleju konopnego jest proteinowy shake, a także wszelkiego rodzaju smoothie, idealne dla osób dbających o linię.
Jeśli zachęciliśmy Cię do skosztowania naszego naturalnego oleju konopnego, zapraszamy do naszego sklepu!
https://sosta.pl/oleje/olej-konopny-sosta-tloczony-na-zimno/