Ocet jabłkowy to jeden z tych produktów, które z pewnością masz w swojej kuchni. Jej znany o lat, często stosowany i doceniany. Czy wiesz jednak, że jego zastosowanie sięga o wiele dalej niż tylko kuchnia? Z powodzeniem możesz potraktować go jako kosmetyk do twarzy! Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób, postaramy się to wyjaśnić.
Jak powstaje ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy powstaje w wyniku wtórnej fermentacji octowej. Najpierw w jabłkach muszą rozwinąć się drożdże, które produkują alkohol. Kolejny krokiem jest wykorzystanie tego alkoholu jako surowca energetycznego przez bakterie, które na drodze fermentacji wytwarzają kwas octowy. Niefiltrowany i niepasteryzowany, ma mętną konsystencję i żółtobrązowy kolor. Barwa pochodzi od wysokiej zawartości karotenoidów, które stanowią ochronę dla skóry przed wszelkimi uszkodzeniami i przebarwieniami. Drożdże i bakterie zawarte w osadzie octu jabłkowego produkują witaminy i antyoksydanty, które mają zbawienny wpływ na naszą skórę.
Ocet do twarzy- dlaczego warto?
Najprostszym wytłumaczeniem tego, dlaczego ocet może być stosowany do twarzy jest fakt, że naturalne pH skóry wynosi 4,5-5,5. Jest to odczyn kwaśny. To dlatego kwaśne kosmetyki działają na skórę najlepiej. Niestety, zdecydowana większość kupowanych w sklepie kosmetyków ma odczyn zasadowy, co sprawia, że ochronna warstwa lipidowa skóry zostaje zniszczona. Efektem są podrażnienia, wypryski, przesuszona skóra. Można temu zapobiec!
Co jest podstawą pielęgnacji skóry twarzy?
Aby pielęgnacja twarzy była naprawdę efektywna, nie są nam wcale potrzebne drogie kosmetyki z drogerii. Chodzi jedynie o to, by przywrócić jej naturalny odczyn pH. Najlepiej do tego celu nadaje się właśnie ocet jabłkowy. Octu jabłkowego możesz użyć jako toniku, który będziesz stosować każdego dnia do zmycia z twarzy resztek innych kosmetyków, a nawet preparatów do mycia, które zwykle również mają odczyn zasadowy.
Tonik z octu jabłkowego doskonale reguluje wydzielanie sebum, co jest szczególnie ważne w przypadku wieku dojrzewania i problemów z trądzikiem. Regularne stosowanie octu jabłkowego jako toniku rozjaśnia przebarwienia, usuwa blizny, które pozostały na twarzy po zmianach trądzikowych. Działa także zbawiennie na rozszerzone pory, które delikatnie zamyka, co sprawia, że nieestetyczne zaskórniki znikną raz na zawsze.
Z pewnością ucieszy Cię fakt, że ocet jabłkowy jest wyjątkowo skuteczny w walce z pierwszymi oznakami starzenia się. Jeśli więc z lękiem patrzysz w lustro, wypatrując pierwszych zmarszczek, stosowanie toniku z octu jabłkowego może opóźnić ten proces.
Jak stosować ocet w pielęgnacji twarzy?
Oprócz wspomnianego już toniku do codziennego użytku, warto przygotować także octowy peeling, który doskonale usuwa martwy naskórek. Substancją, która ma tutaj największe znaczenie jest kwas jabłkowy, a także witamina A i E, które wpływają na sprawniejszą i efektywniejszą odbudowę zewnętrznej warstwy skóry. Aby przygotować peeling z octu jabłkowego, będziesz potrzebować jedynie.. octu i wody!
Pamiętaj, że ocet jabłkowy działa drażniąco, należy więc stopniowo przyzwyczajać do niego skórę. Na początku warto mieszać ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:1. Po pewnym czasie, gdy skóra przywyknie do kontaktu z octem, możesz zrezygnować z jego rozcieńczania. Samo stosowanie jest bardzo proste. Najłatwiej jest nasączyć octem wacik i przetrzeć ni delikatnie twarz, a po kilku minutach spłukać ją letnią wodą. Taki zabieg pozwoli na szybkie i skuteczne usunięcie martwego naskórka.
Jeśli borykasz się z problemami zaskórników, Twoim remedium może okazać się mieszanka octu jabłkowego, miodu i cynamonu. W ty celu zmieszaj łyżkę miodu i łyżeczkę cynamonu ze sobą, następnie wzbogać ją łyżeczką octu jabłkowego. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz i spłucz ją po 20 minutach. Efekty mogą Cię zaskoczyć!
Jeżeli chcesz zrobić krok ku naturalnej pielęgnacji, koniecznie zamów nasz naturalny, niepasteryzowany i niefiltrowany ocet jabłkowy o doskonałych właściwościach i szerokim zastosowaniu. Sprawdź!