Uwielbiasz włoską kuchnię? Poznaj wyjątkowy smak octu balsamicznego, który podkreśli smak niejednej włoskiej potrawy. Czy wiesz, jak stosować „czarne złoto” w swojej kuchni? Jeśli nie, chętnie podsuniemy Ci kilka pomysłów!
Czym jest i jak powstaje ocet balsamiczny?
Tradycyjny ocet balsamiczny, z włoskiego Aceto Balsamico Tradizionale, powstaje przez wiele lat. Jest to wyjątkowo gęsta, czarna ciecz, która powstaje z moszczu winogronowego. Proces produkcji rozpoczyna się od stopniowego gotowania moszczu i poddania do leżakowaniu i naturalnej fermentacji. Cały proces odbywa się w charakterystycznych drewnianych beczkach, z którymi wyjątkowo mocno kojarzy nam się włoska Modena, ojczyzna prawdziwego octu balsamicznego. Ciekawostką może być fakt, że dojrzewanie octu balsamicznego jest procesem wyjątkowo złożonym. Na początku ocet leżakuje w dębowej beczce przez co najmniej rok. Po tym czasie, gdy nadmiar wody odparowuje, a objętość octu się zmniejsza, całość przelewa się kilkukrotnie do mniejszych beczek, a na każdym etapie wykorzystywane są beczki z innego drewna. Ostatnim etapem jest leżakowanie w beczce dębowej, po około 11 latach od rozpoczęcia produkcji. Według znawców, każdy rodzaj drewna odpowiada za inną cechę produktu końcowego. Dla przykładu, drewno dębowe nadaje delikatny smak, a drewno kasztanowca nadaje kolor i wspomaga proces zakwaszania. Aby możliwe było uzyskanie 1l octu balsamicznego, potrzeba aż 150 kg winogron.
Dania kuchni włoskiej z zastosowaniem octu balsamicznego
Ocet balsamiczny jest aromatyczną, wyrazista w smaku przyprawą, idealną do wielu dań. Najlepiej sprawdza się oczywiście w daniach kuchni włoskiej. Doskonale smakuje w towarzystwie prawdziwych włoskich serów, a w szczególności sera mozzarella czy grana padano. Ciekawą propozycją jest podanie kawałków parmezanu polanego octem balsamicznym z kawałkami soczystej gruszki. To intrygujące połączenie smakowe, choć wydaje się nieco nietypowe, spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających smakoszy. Octem balsamicznym można polewać także lody lub truskawki – niesamowite doznania smakowe są gwarantowane!
Ocet balsamiczny z powodzeniem można stosować do tradycyjnych włoskich dań typu spaghetti. Może być dodatkiem do różnego rodzaju sałatek, zwłaszcza tych tworzonych ze świeżych warzyw. Włosi używają go do tradycyjnego ravioli czy risotto. Nie sposób nie wspomnieć także o owocach morza – polane octem balsamicznym smakują obłędnie! Tak naprawdę, możliwości zastosowania octu balsamicznego w kuchni włoskiej są właściwie nieograniczone.
Inne zastosowania octu balsamicznego
Ocet balsamiczny od lat stosowany jest nie tylko jako dodatek do wielu dań, ale także jako cenny kosmetyk. Możesz użyć go jako maseczki bądź oliwki do ciała i twarzy, zwłaszcza w przypadku skóry ze skłonnością do trądziku. Ponadto, ocet balsamiczny doskonale nadaje się do stosowania jako płukanka do włosów zamykająca łuski włosa i przywracająca włosom blask i gładkość. Taka płukanka jest zalecana szczególnie osobom ze skłonnością do wypadania włosów.
Ocet balsamiczny? Mamy go w ofercie!
W naszej ofercie znajdziesz naturalny ocet balsamiczny, który z pewnością zaspokoi Twoje oczekiwania i przeniesie Cię do włoskiej Modeny. Nasz ocet tworzony jest z naturalnych składników i zamknięty w ciemnej szklanej butelce, by mógł zachować swoje wspaniałe właściwości. Jeżeli do tej pory nie zagościł w Twojej kuchni – czas to zmienić!