Wszystko zaczęło się od maleńkiego ziarenka gorczycy. Źródła podają, że ziarna żuto już w starożytnym Egipcie i w Chinach. Musztarda, bo o niej mowa, początkowo miała znaczenie przede wszystkim lecznicze. Dopiero z biegiem lat doceniliśmy jej wyjątkowy smak i szerokie zastosowanie. Poznaj kilka ciekawych faktów na temat musztardy, królowej sosów, mięs i marynat, bez której nie wyobrażamy sobie kuchennych eksperymentów.
Musztarda i jej nieśmiałe początki
Wszelkie źródła podają, ze prekursorem tworzenia musztardy był Pliniusz Starszy. Według historii, zmieszał on gorczycę z octem, tworząc coś, co mogłoby dzisiaj przypominać musztardę. Dopiero kilkaset lat później w Rzymie zaczęto dodawać do musztardy miód i olej. Ta forma już zdecydowanie bardziej przypominała musztardę, jaką znamy do dziś. Sos musztardowy był doceniany nie tylko w Rzymie, gdzie stosowano go szczególnie jako środek leczący nadciśnienie i reumatyzm, ale także w Bizancjum. Tym, co cechowało musztardę był fakt, że była ona stosowana nie tylko przez bogatych, ale także przez biednych. Początkowo musztardę wytwarzano w zaciszu domowym, mieszano ją z moszczem winogronowym bądź sokiem z jabłek. Co ciekawe, w czasach średniowiecznym powstał nawet zawód musztardnika, a każdy król czy szlachcic musiał posiadać własnego musztardnika na swoim dworze.
Musztarda jako dodatek do ciast
Nietypowym podejściem do musztardy cechował się papież Klemens VII. Pokochał on musztardowy smak do tego stopnia, że dodawał musztardę do każdej potrawy, również do lodów, słodyczy czy ciast. W roku 1650 w Paryżu było aż 600 wytwórni musztardy. W roku 1937 powstał dekret na temat procesu produkcji musztardy Dijon. Ma on swoje zastosowanie do dzisiaj.
Musztarda dzisiaj
Dzisiejsza musztarda niewiele różni się od tej sprzed setek lat. Niewiele zmienił się także proces jej produkcji. Wciąż podstawowym składnikiem są nasiona gorczycy, które poddawane są oczyszczaniu, suszeniu i mieleniu. Gorczycę miesza się z octem, wzbogaca się dodatkowymi składnikami. W naszej ofercie znajdziesz różne wersje musztardy – musztardę chrzanową, miodową, ziarnistą, czy też mniej typowe musztardy daktylowe, z chilli czy z kolendrą. Każdy znajdzie połączenie smakowe idealne dla siebie.
Na koniec mamy dla Ciebie ciekawostkę – czy wiesz, że przeciętny Francuz w ciągu roku zjada nawet 1,5 kg musztardy?? Chcemy pobić ten rekord! Nasze musztardy polecają się do kulinarnych eksperymentów!