Jak ocet wpływa na organizm?

Octy dostępne w naszej ofercie cieszą się niesłabnącą popularnością. Pojawiają się często pytania, w jaki sposób ich używać, dla kogo stosowanie octu jest zalecane, a kto powinien z niego zrezygnować. Postanowiliśmy rozjaśnić Wam nieco temat octów, które w swojej najcenniejszej, bo naturalnej, ekologicznej wersji dostępne są w naszej ofercie.

Czym jest ocet?

Ocet to płynna substancja o charakterystycznym kwaśnym smaku i zapachu, która powstaje w wyniku fermentacji alkoholu etylowego. Fermentacja prowadzona jest przez bakterie, a jej efektem jest wysokie stężenie kwasu octowego. Ocet jest popularnym składnikiem wielu potraw, zwłaszcza w kuchni azjatyckiej i śródziemnomorskiej. Stosuje się go do marynowania mięsa i warzyw, jako dodatek do sałatek i sosów, a także do konserwowania żywności. Ma również wiele zastosowań poza kuchnią. W medycynie naturalnej stosuje się go m.in. jako środek antybakteryjny i antygrzybiczny, a także do łagodzenia bólu gardła i kaszlu. W kosmetyce ocet jest wykorzystywany do pielęgnacji włosów i skóry, ze względu na swoje właściwości oczyszczające i nawilżające.

Działanie octu na organizm

Ocet ma dobroczynne działanie na cały organizm. Sięgają po niego zwykle osoby cierpiące na niestrawność spowodowaną niedoborem kwasów żołądkowych. W takiej sytuacji już niewielka ilość octu spożytego po posiłku może pobudzić żołądek do wydzielania kwasów i lepszego trawienia. Ocet ma także działanie antybakteryjne. Doskonale zwalcza bakterie i grzyby, jej więc nierzadko stosowany w walce z zapaleniem ucha czy grzybicą stóp. Doskonale znane są także właściwości przeciwbólowe octu. Już w starodawnej medycynie ludowej, ocet jabłkowy stosowany był jako środek na ból głowy. [1]

Warto podkreślić, że właściwości i działanie octu zależne jest od jego rodzaju. Ocet jabłkowy dla przykładu doskonale sprawdza się jako wsparcie w odchudzaniu, środek silnie antybakteryjny, a odpowiednio zastosowany, może odżywić włosy i dodać im blasku. Ocet balsamiczny natomiast, dzięki wyjątkowo niskiej zawartości cukru może być stosowany również przez osoby cierpiące na cukrzycę.[2]

Rodzajów octów z naszej oferty jest mnóstwo, a każdy z nich ma nieco inne zastosowania i właściwości. Sporą popularnością, szczególnie w sezonie zwiększonej zapadalności na grypę i przeziębienia, cieszy się ocet jabłkowy z miodem i imbirem. Dzięki połączeniu miodu i imbiru, doskonale wpływa on na wsparcie trawienia, a do tego zwalcza pierwsze objawy infekcji i znacząco wzmacnia organizm.

Wyjątkowym rodzajem octu dostępnym w naszej ofercie jest ocet z granatu. Doskonale sprawdza się jako dodatek do deserów, dodając im niepowtarzalnego smaku.

Na bazie naszych octów możecie przygotowywać odżywcze i wzmacniające shoty. Doskonałym przykładem jest proponowany niedawno na naszym profilu shot z octu jabłkowego:

(tutaj zdjęcie które było na FB, z przepisem na shot).

Co ciekawe, octy doskonale sprawdzają się nie tylko w kuchni, ale także jako kosmetyki, np. do twarzy. Rewelacyjnie sprawdza się w tej roli ocet jabłkowy, który z powodzeniem można stosować zamiast toniku do oczyszczania twarzy czy płukanki do włosów.

Ekologiczne octy Sosta

Nasze octy cechują się przede wszystkim tym, że powstają w wyniku naturalnej, biologicznej fermentacji octowej. Nie stosujemy żadnych dodatków ani ulepszaczy, a octy  nie podlegają żadnej filtracji. Każdy produkt zapakowany jest w szklaną butelkę, co chroni go przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Naturalny skład i brak konserwantów sprawia, że ocet zachowuje pełnię swoich wspaniałych właściwości, a charakterystyczny, kwaśny zapach wskazuje na obecność białek, enzymów i przyjaznych organizmowi bakterii. 

Zapraszamy do zapoznania się z licznymi artykułami dotyczącymi wybranych z naszej oferty octów. O wspaniałym occie jabłkowym można poczytać tutaj, a o occie balsamicznym- tutaj

Zapraszamy również do naszego sklepu, gdzie czekają na Was ekologiczne, naturalne octy w atrakcyjnych cenach.


[1] E. Zielińska, Ocet jabłkowy w medycynie ludowej i współczesnej terapii, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków, vol. 2, no. 2, pp. 139-146, 2014.

[2] A. Malinowska, A. Olejnik, Ocet balsamiczny – skład, właściwości i zastosowanie w diecie, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, vol. 4, no. 111, pp. 5-15, 2014

Darmowa dostawa od 200 zł

Ostatnio w sklepie pojawiły się:

 • maslo_klarowane_ghee
  Masło klarowane

  GHEE masło klarowane 320 ml

  34,90  Kup teraz
 • maslo_klarowane
  Masło klarowane

  GHEE masło klarowane 700 ml

  64,90  Kup teraz
 • musztarda chrzanowa sosta
  Musztardy

  Musztarda chrzanowa Sosta

  od 13,90  Kup teraz
 • musztarda daktylowa sosta
  Musztardy

  Musztarda daktylowa Sosta

  od 13,90  Kup teraz

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!