Opis
Olej z orzecha laskowego, z Rodzinnej Manufaktury Sosta, zawsze tłoczony na świeżo. Wyciskany na zimno, z zachowaniem najwyższych standardów, w temperaturze nieprzekraczającej 35°C. W 100 % naturalny, ze specjalnie dobranych orzechów laskowych. Nie poddany rafinacji, nie filtrowany zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze.
Pierwsze leszczyny pojawiły się w Polsce już kilkadziesiąt tysięcy lat przed naszą erą i, mimo iż na początku, większe zainteresowanie wzbudzały pędy drzewa używane jako laski przez pielgrzymów (zwłaszcza, że wierzono, iż odstraszają złe moce), w niedługim czasie, doceniono także wyjątkowe walory odżywcze i smakowe samych owoców.
Co zawiera olej z orzecha laskowego Sosta?
To prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Najważniejsze z nich to:
- jedno i wielonasycone kwasy tłuszczowe, z dużą zawartością omega-6 i omega-9, wspierające pracę układu krążenia i układu nerwowego
- witaminy, zwłaszcza witamina E zwana „witaminą młodości” dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i witaminy z grupy wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
- minerały takie, ta jak, wapń i fosfor potas regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową
- tiamina odpowiedzialna za reakcje układu mięśniowego i dostarczanie energii do mięśni
- foliany wspierające pracę układu krwionośnego i nerwowego
Na co pomaga olej z orzecha laskowego Sosta?
Skarbnica wielu cennych składników, których brak w przypadku innych rodzajów orzecha. Trochę niedoceniany, lecz niesłusznie. Co zyskamy włączając go do naszej codziennej diety?
Olej z orzecha laskowego Sosta jest więc idealnym uzupełnieniem każdej diety. Naturalnie wzmacnia organizm i przyspiesza procesy odnowy, a przy tym odznacza się wyjątkowym smakiem.
Olej z orzecha laskowego Sosta dla urody
Dzięki bogactwu witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, olej z orzecha laskowego znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce, pobudza produkcję kolagenu i świetnie nawilża cerę czyniąc ją bardziej elastyczną. Stanowi naturalną warstwę okluzyjną, która nie tylko zabezpiecza skórę przed wysuszeniem. Pozwala również zmniejszyć widoczność niewielkich blizn i drobnych zmarszczek. Wysoki poziom naturalnych substancji przeciwutleniających sprawia, że olej z orzecha laskowego możemy z powodzeniem potraktować jako kosmetyk odmładzający! Natomiast dzięki właściwościom przeciwzapalnym orzecha laskowego, produkt sprawdzi się również w przypadku cery problematycznej. Pomaga zamykać rozszerzone pory, regulować wydzielanie sebum i działa antybakteryjnie.
Jak przechowywać olej z orzecha laskowego Sosta?
W celu utrzymania wysokiej jakości produktu przez jak najdłuższy okres czasu, należy przechowywać go w lodówce. Niska temperatura spowoduje, że olej trochę zmętnieje i zastygnie, jednak konsystencja wróci do swej pierwotnej formy niedługo po wyjęciu z lodówki. Nie wpłynie to na jego wartość odżywczą. Olej można także przechowywać w temperaturze pokojowej, aczkolwiek należy zadbać o to, by było to miejsce ciemne i stosunkowo chłodne.
Bibliografia:
Jiayang Sun, Pengpeng Hu, ChunmaoLyu, Jinlong Tian, Xianjun Meng, Hui Tan, Wenxuan Dong,Comprehensive lipidomics analysis of the lipids in hazelnut oil during storage,Food Chemistry,Volume 378,2022,132050.
Hanna Ciemniewska, Katarzyna Ratusz. Charakterystyka orzechów laskowych trzech odmian leszczyny uprawianej w Polsce. Rośliny Oleiste 33, 273-283.
Wikipedia.com
Właściwości
Olej z orzecha laskowego to prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Najważniejsze z nich to:
- jedno- i wielonasycone kwasy tłuszczowe, z dużą zawartością omega-6 i omega-9, wspierające pracę układu krążenia i układu nerwowego
- witaminy, zwłaszcza witamina E zwana „witaminą młodości” dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i witaminy z grupy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
- minerały takie, ta jak, wapń i fosfor potas regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową i budujące silne kości
- tiamina odpowiedzialna za reakcje układu mięśniowego i dostarczanie energii do mięśni
- foliany wspierające pracę układu krwionośnego i nerwowego
Zastosowanie
Olej z orzecha laskowego to nie tylko pyszny dodatek kulinarny, ale również prawdziwe lekarstwo pochodzące wprost z natury.
Dzięki bogactwu witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, olej z orzecha laskowego znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce, pobudza produkcję kolagenu i świetnie nawilża cerę czyniąc ją bardziej elastyczną. Stanowi naturalną warstwę okluzyjną, która nie tylko zabezpiecza skórę przed wysuszeniem, ale pozwala również zmniejszyć widoczność niewielkich blizn i drobnych zmarszczek. Wysoki poziom naturalnych substancji przeciwutleniających sprawia, że olej z orzecha laskowego możemy z powodzeniem potraktować jako kosmetyk odmładzający! Natomiast dzięki właściwościom przeciwzapalnym orzecha laskowego, produkt sprawdzi się również w przypadku cery problematycznej. Pomaga zamykać rozszerzone pory, regulować wydzielanie sebum i działa antybakteryjnie.
Pytania i odpowiedzi
- Czy olej z orzecha laskowego można podawać dzieciom?
- W jakich ilościach i jak często konsumować olej z orzecha laskowego?
- O jakiej porze dnia najlepiej spożywać zimnotłoczony olej z orzecha laskowego?
- Czy olej z orzecha laskowego może uczulać?
- Jaki olej z orzecha laskowego warto kupować?
- Czy można smażyć na zimnotłoczonym oleju z orzecha laskowego?
- Czy olej z orzecha laskowego zawiera gluten?
- Czy olej z orzecha laskowego może komuś szkodzić?
- Jaki smak ma zimnotłoczony olej z orzecha laskowego?
Czy olej z orzecha laskowego można podawać dzieciom?
Tak, olej z orzecha laskowego jest bezpieczny dla dzieci, o ile nie stwierdzono u nich alergii. Na wszelki wypadek, zawsze najlepiej skonsultować swoje obawy z lekarzem pediatrą.
W jakich ilościach i jak często konsumować olej z orzecha laskowego?
Jest to kwestia indywidualna. Zwykle zaleca się, aby dzieci w wieku od roku do 3 lat przyjmowały parę kropel oleju z orzecha laskowego dziennie, starszym dzieciom można aplikować jedną łyżeczkę, natomiast w przypadku dorosłych optymalna porcja wynosi od jednej do trzech łyżek stołowych na dobę.
O jakiej porze dnia najlepiej spożywać zimnotłoczony olej z orzecha laskowego?
Nie ustalono konkretnej pory dnia, w której olej działałby najkorzystniej na organizm. W potrawach albo w formie naturalnego suplementu, może być przyjmowany zarówno rano, jak i po południu lub wieczorem. Aczkolwiek badania wskazują, iż kwasy omega-3 lepiej się wchłaniają wraz z tłustszymi potrawami, dlatego dodanie oleju do obiadu lub kolacji wydaje się rozsądniejszym podejściem. Zwłaszcza, że kwasy tłuszczowe dodatkowo poprawiają jakość snu.
Czy olej z orzecha laskowego może uczulać?
Niestety tak, podobnie jak wszystkie inne orzechy. Osoby, u których zdiagnozowano nietolerancję tych produktów, muszą zrezygnować ze stosowania oleju z orzecha laskowego.
Jaki olej z orzecha laskowego warto kupować?
Najwyższą wartość odżywczą ma olej nierafinowany, tłoczny w niskiej temperaturze. Tylko wtedy zachowuje wszystkie swoje dobroczynne składniki. Idealnie byłoby, gdyby nasiona użyte do jego produkcji pochodziły z certyfikowanych upraw ekologicznych.
Czy można smażyć na zimnotłoczonym oleju z orzecha laskowego?
Podobnie jak większość nierafinowanych tłuszczów roślinnych, olej z orzecha laskowego źle znosi jakąkolwiek obróbkę termiczną. Nie powinno się na nim smażyć.
Czy olej z orzecha laskowego zawiera gluten?
Olej z orzecha laskowego składa się prawie wyłącznie z tłuszczu, zatem nie posiada glutenu, bo ten jest białkiem. Orzechwprawdzie zawiera białko, ale są to proteiny bezglutenowe.
Czy olej z orzecha laskowego może komuś zaszkodzić?
Nie odnotowano żadnego negatywnego wpływu oleju z orzecha laskowego, poza indywidualnymi przypadkami osób uczulonych na ten konkretny typ orzecha. Jednak zawsze w przypadku chorób przewlekłych, stałego stosowania leków i ciąży, należy skonsultować się z lekarzem.
Jaki smak ma zimnotłoczony olej z orzecha laskowego?
Obiegowa opinia głosi, że zdrowa żywność jest zazwyczaj niesmaczna. Olej z orzecha laskowego zdecydowanie obala ten pogląd. Aromatyczna, gęsta ciecz o pięknej, złocistej barwie, posiada smak intensywny, niezwykle oryginalny, lekko słodkawy, z wyczuwalnymi nutami orzechowymi. Idealnie sprawdzi się zarówno jako dodatek do sałatek, jak i polewa do wszelkiego rodzaju wypieków.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.