Szukaj
Close this search box.

Olej z orzecha laskowego Sosta

Tego produktu nie ma na stanie i nie jest dostępny.

Nasz olej tłoczony na zimno, bez filtrowania i rafinacji, zachowuje najważniejsze składniki odżywcze i unikalny smak. Bogactwo witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawiają, iż olej z orzecha laskowego powinien na stałe zagościć w kuchni każdego, komu zależy na zdrowym stylu życia.

naturalne_1

100% natury

tloczone_na_zimno

tłoczony na zimno

nierafinowane_1

bez rafinacji

niefiltrowane

bez filtrowania

Opis

Olej z orzecha laskowego, z Rodzinnej Manufaktury Sosta, zawsze tłoczony na świeżo. Wyciskany na zimno, z zachowaniem najwyższych standardów, w temperaturze nieprzekraczającej 35°C. W 100 % naturalny, ze specjalnie dobranych orzechów laskowych. Nie poddany rafinacji, nie filtrowany zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze.

Pierwsze leszczyny pojawiły się w Polsce już kilkadziesiąt tysięcy lat przed naszą erą i, mimo iż na początku, większe zainteresowanie wzbudzały pędy drzewa używane jako laski przez pielgrzymów (zwłaszcza, że wierzono, iż odstraszają złe moce), w niedługim czasie, doceniono także wyjątkowe walory odżywcze i smakowe samych owoców.

Czym odznacza się olej z orzecha laskowego Sosta?

Orzech laskowy był w starożytności ceniony za swoje właściwości lecznicze oraz stanowił symbol szczęścia, siły i płodności. Nic dziwnego, owoc leszczyny posiada wyjątkowo dużą zawartość witaminy E, która jest nie tylko naturalnym przeciwutleniaczem, ale również doskonale wspomaga pracę układu rozrodczego. Parom starającym się o dziecko, lekarze polecają regularne stosowanie witaminy E, która pozytywnie wpływa na owulację i rozwój zarodka, a także poprawia jakość nasienia u mężczyzn. Orzech laskowy, w przeciwieństwie do innych orzechów, zawiera ponad 15 mg witaminy E na 100 g! Tak więc wystarczą zaledwie dwie łyżki oleju, aby zapewnić połowę dziennego zapotrzebowania.

Dodatkowo, olej z orzecha laskowego Sosta odznacza się wysoką zawartością witamin z grupy B odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i niezbędnych minerałów, takich potas, wapń, czy fosfor, które dbają o nasze kości i regulują gospodarkę elektrolitową w organizmie, co jest szczególnie ważne w przypadku osób aktywnie uprawiających sport. Sportowców zapewne zainteresuje również fakt, że orzech laskowy jest bogaty w aminokwas o nazwie arginina, który wspomaga proces syntezy białka i usprawnia przepływ krwi do komórek, tym samym zapewniając im potrzebne składniki odżywcze i energię.

Trudno też nie wspomnieć o tzw. „zdrowych kwasach tłuszczowych”, które obniżają poziom cholesterolu i wspierają naturalną odporność organizmu. Stąd też dawne zastosowanie orzecha laskowego w syropach na kaszel. Już w XVII wieku, medycy stosowali mieszankę w postaci orzechów laskowych i miodu jako niezawodny środek na wszelkie infekcje gardła. W tym celu, wykorzystywano nawet skruszone skorupki, wierząc, iż one również posiadają właściwości lecznicze.

Co zawiera olej z orzecha laskowego Sosta?

To prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Najważniejsze z nich to:

  • jedno i wielonasycone kwasy tłuszczowe, z dużą zawartością omega-6 i omega-9, wspierające pracę układu krążenia i układu nerwowego
  • witaminy, zwłaszcza witamina E zwana „witaminą młodości” dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i witaminy z grupy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
  • minerały takie, ta jak, wapń i fosfor potas regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową i budujące silne kości
  • tiamina odpowiedzialna za reakcje układu mięśniowego i dostarczanie energii do mięśni
  • foliany wspierające pracę układu krwionośnego i nerwowego

Na co pomaga olej z orzecha laskowego Sosta?

Skarbnica wielu cennych składników, których brak w przypadku innych rodzajów orzecha. Trochę niedoceniany, lecz niesłusznie. Co zyskamy włączając go do naszej codziennej diety?

  • prawidłowa praca układu pokarmowego – duża zawartość błonnika wspiera perystaltykę jelit, co pomaga zachować odpowiednią masę ciała i zapobiega problemom trawiennym
  • działanie przeciwutleniające –witamina E występująca w orzechu laskowym w wyższym stężeniu niż w innych orzechach. Olej jest silnym antyoksydantem chroniącym komórki przed uszkodzeniami
  • prawidłowy poziom cholesterolu – nienasycone kwasy tłuszczowe nie powodują wzrostu wagi, za to obniżają tzw. „zły cholesterol” powodujący m.in. choroby układu krążenia
  • lepsza reakcja na insulinę – badania wykazały, że orzech laskowy może poprawiać wrażliwość tkanek na działanie insuliny, a tym samym zapobiegać cukrzycy typu II
  • zdrowe serce – dzięki zawartości odpowiednich witamin i minerałów, olej chroni układ sercowo-naczyniowy
  • mniej stanów zapalnych – przeciwutleniacze zawarte w orzechu laskowym nie tylko chronią przed wolnymi rodnikami, ale również pozwalają wyeliminować stany zapalne w organizmie, co przekłada się na lepszą potencję i regenerację organizmu

Olej z orzecha laskowego Sosta jest więc idealnym uzupełnieniem każdej diety. Naturalnie wzmacnia organizm i przyspiesza procesy odnowy, a przy tym odznacza się wyjątkowym smakiem.

Komu olej z orzecha laskowego Sosta wyjdzie na zdrowie?

Olej z orzecha laskowego Sosta to nie tylko pyszny dodatek kulinarny, ale również prawdziwe lekarstwo pochodzące wprost z natury. Idealnie sprawdzi się, przy takich schorzeniach i dolegliwościach jak:

  • miażdżyca
  • choroba zakrzepowa
  • wysoki cholesterol
  • podwyższone ciśnienie
  • choroby układu trawienia, takie jak wrzody i kamienie żółciowe
  • bezpłodność
  • przewlekłe przemęczenie i stres

Olej z orzecha laskowego Sosta dla urody 

Dzięki bogactwu witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, olej z orzecha laskowego znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce, pobudza produkcję kolagenu i świetnie nawilża cerę czyniąc ją bardziej elastyczną. Stanowi naturalną warstwę okluzyjną, która nie tylko zabezpiecza skórę przed wysuszeniem. Pozwala również zmniejszyć widoczność niewielkich blizn i drobnych zmarszczek. Wysoki poziom naturalnych substancji przeciwutleniających sprawia, że olej z orzecha laskowego możemy z powodzeniem potraktować jako kosmetyk odmładzający! Natomiast dzięki właściwościom przeciwzapalnym orzecha laskowego, produkt sprawdzi się również w przypadku cery problematycznej. Pomaga zamykać rozszerzone pory, regulować wydzielanie sebum i działa antybakteryjnie.

Jak przechowywać olej z orzecha laskowego Sosta?

W celu utrzymania wysokiej jakości produktu przez jak najdłuższy okres czasu, należy przechowywać go w lodówce. Niska temperatura spowoduje, że olej trochę zmętnieje i zastygnie, jednak konsystencja wróci do swej pierwotnej formy niedługo po wyjęciu z lodówki. Nie wpłynie to na jego wartość odżywczą. Olej można także przechowywać w temperaturze pokojowej, aczkolwiek należy zadbać o to, by było to miejsce ciemne i stosunkowo chłodne.

Informacje dodatkowe

Waga 0,5 kg
Wymiary 8 × 8 × 25 cm

Właściwości

Olej z orzecha laskowego to prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Najważniejsze z nich to:

  • jedno- i wielonasycone kwasy tłuszczowe, z dużą zawartością omega-6 i omega-9, wspierające pracę układu krążenia i układu nerwowego
  • witaminy, zwłaszcza witamina E zwana „witaminą młodości” dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i witaminy z grupy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
  • minerały takie, ta jak, wapń i fosfor potas regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową i budujące silne kości
  • tiamina odpowiedzialna za reakcje układu mięśniowego i dostarczanie energii do mięśni
  • foliany wspierające pracę układu krwionośnego i nerwowego

Zastosowanie

Olej z orzecha laskowego to nie tylko pyszny dodatek kulinarny, ale również prawdziwe lekarstwo pochodzące wprost z natury. Idealnie sprawdzi się, przy takich schorzeniach i dolegliwościach jak:

  • miażdżyca
  • choroba zakrzepowa
  • wysoki cholesterol
  • podwyższone ciśnienie
  • choroby układu trawienia, takie jak wrzody i kamienie żółciowe
  • bezpłodność
  • przewlekłe przemęczenie i stres

Olej z orzecha laskowego dla urody 

Dzięki bogactwu witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, olej z orzecha laskowego znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce, pobudza produkcję kolagenu i świetnie nawilża cerę czyniąc ją bardziej elastyczną. Stanowi naturalną warstwę okluzyjną, która nie tylko zabezpiecza skórę przed wysuszeniem, ale pozwala również zmniejszyć widoczność niewielkich blizn i drobnych zmarszczek. Wysoki poziom naturalnych substancji przeciwutleniających sprawia, że olej z orzecha laskowego możemy z powodzeniem potraktować jako kosmetyk odmładzający! Natomiast dzięki właściwościom przeciwzapalnym orzecha laskowego, produkt sprawdzi się również w przypadku cery problematycznej. Pomaga zamykać rozszerzone pory, regulować wydzielanie sebum i działa antybakteryjnie.

Wartości odżywcze

Wartość odżywcza w 100g produktu
Wartość energetyczna 3404 kJ/828 kcal
Tłuszcz
w tym kwasy tłuszczowe nasycone
92 g
8,3 g
Węglowodany
w tym cukry
0 g
0 g
Białko 0 g
Sól 0 g

Pytania i odpowiedzi

  1. Czy olej z orzecha laskowego można podawać dzieciom?
  2. W jakich ilościach i jak często konsumować olej z orzecha laskowego?
  3. O jakiej porze dnia najlepiej spożywać zimnotłoczony olej z orzecha laskowego?
  4. Czy olej z orzecha laskowego może uczulać?
  5. Jaki olej z orzecha laskowego warto kupować?
  6. Czy można smażyć na zimnotłoczonym oleju z orzecha laskowego?
  7. Czy olej z orzecha laskowego zawiera gluten?
  8. Czy olej z orzecha laskowego może komuś szkodzić?
  9. Jaki smak ma zimnotłoczony olej z orzecha laskowego?


Czy olej z orzecha laskowego można podawać dzieciom?

Tak, olej z orzecha laskowego jest bezpieczny dla dzieci, o ile nie stwierdzono u nich alergii. Na wszelki wypadek, zawsze najlepiej skonsultować swoje obawy z lekarzem pediatrą.


W jakich ilościach i jak często konsumować olej z orzecha laskowego?

Jest to kwestia indywidualna. Zwykle zaleca się, aby dzieci w wieku od roku do 3 lat przyjmowały parę kropel oleju z orzecha laskowego dziennie, starszym dzieciom można aplikować jedną łyżeczkę, natomiast w przypadku dorosłych optymalna porcja wynosi od jednej do trzech łyżek stołowych na dobę.


O jakiej porze dnia najlepiej spożywać zimnotłoczony olej z orzecha laskowego?

Nie ustalono konkretnej pory dnia, w której olej działałby najkorzystniej na organizm. W potrawach albo w formie naturalnego suplementu, może być przyjmowany zarówno rano, jak i po południu lub wieczorem. Aczkolwiek badania wskazują, iż kwasy omega-3 lepiej się wchłaniają wraz z tłustszymi potrawami, dlatego dodanie oleju do obiadu lub kolacji wydaje się rozsądniejszym podejściem. Zwłaszcza, że kwasy tłuszczowe dodatkowo poprawiają jakość snu.


Czy olej z orzecha laskowego może uczulać?

Niestety tak, podobnie jak wszystkie inne orzechy. Osoby, u których zdiagnozowano nietolerancję tych produktów, muszą zrezygnować ze stosowania oleju z orzecha laskowego.


Jaki olej z orzecha laskowego warto kupować?

Najwyższą wartość odżywczą ma olej nierafinowany, tłoczny w niskiej temperaturze. Tylko wtedy zachowuje wszystkie swoje dobroczynne składniki. Idealnie byłoby, gdyby nasiona użyte do jego produkcji pochodziły z certyfikowanych upraw ekologicznych.


Czy można smażyć na zimnotłoczonym oleju z orzecha laskowego?

Podobnie jak większość nierafinowanych tłuszczów roślinnych, olej z orzecha laskowego źle znosi jakąkolwiek obróbkę termiczną. Nie powinno się na nim smażyć.


Czy olej z orzecha laskowego zawiera gluten?

Olej z orzecha laskowego składa się prawie wyłącznie z tłuszczu, zatem nie posiada glutenu, bo ten jest białkiem. Orzechwprawdzie zawiera białko, ale są to proteiny bezglutenowe.


Czy olej z orzecha laskowego może komuś zaszkodzić?

Nie odnotowano żadnego negatywnego wpływu oleju z orzecha laskowego, poza indywidualnymi przypadkami osób uczulonych na ten konkretny typ orzecha. Jednak zawsze w przypadku chorób przewlekłych, stałego stosowania leków i ciąży, należy skonsultować się z lekarzem.


Jaki smak ma zimnotłoczony olej z orzecha laskowego?

Obiegowa opinia głosi, że zdrowa żywność jest zazwyczaj niesmaczna. Olej z orzecha laskowego zdecydowanie obala ten pogląd. Aromatyczna, gęsta ciecz o pięknej, złocistej barwie, posiada smak intensywny, niezwykle oryginalny, lekko słodkawy, z wyczuwalnymi nutami orzechowymi. Idealnie sprawdzi się zarówno jako dodatek do sałatek, jak i polewa do wszelkiego rodzaju wypieków.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Olej z orzecha laskowego Sosta”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpieczna wysyłka

Świeże, zimnotłoczone oleje wymagają specjalnego traktowania. Wysyłamy je w bezpiecznych, styropianowych opakowaniach, które zapewniają odpowiednią temperaturę i chronią przed słońcem – Twój olej zachowuje pełnię właściwości i smaku.

Nasi klienci uwielbiają także:

  • olej z rokitnika tłoczony na zimno Sosta
    Oleje

    Olej z rokitnika Sosta

    od 69,90  Kup teraz
  • tłoczony na zimno olej z ogórecznika sosta
  • olej z wiesiołka bio

Szanowni Państwo!

Niedawno uruchomiliśmy nową stronę internetową. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby działała bez zarzutów. Mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze, a składanie zamówień bezpieczniejsze, prostsze i szybsze.

Jeśli zauważą Państwo błędy techniczne, wizualne lub tekstowe w obrębie strony, będziemy wdzięczni za ich zgłoszenie na [eeb_content]biuro@sosta.pl[/eeb_content]

Dziękujemy!