Opis
Dlaczego warto włączyć do swojej diety olej rzepakowy nierafinowany?
Tłoczony na zimno, bez użycia procesów rafinacji czy filtrowania, cenny dla organizmu, a także niezwykle pomocny w kuchni. Olej rzepakowy to obowiązkowa pozycja, której nie może zabraknąć w Twoim domu! Kojarzony z wiosennymi żółtymi polami – co wyróżnia wersje rzepakową na tle innych olejów roślinnych?
Jak stosować olej rzepakowy w kuchni?
Chcesz wykorzystać ten drogocenny rodzimy olej rośliny w kuchni, ale zastanawiasz się, jaki wybrać, aby czerpać maksimum korzyści? Do potraw przygotowywanych na zimno warto stosować wersję oleju rzepakowego nierafinowanego. Jest on bogaty w witaminy oraz właściwości zdrowotne. Doskonale podkręca smak i aromat potraw, a także sprawia, że nasza dieta zawiera potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania zdrowe tłuszcze. Olej rzepakowy tłoczony na zimno można więc bez obaw dodać do takich potraw jak: sosy, sałatki, surówki, dressingi, zupy czy desery. Do gotowania, smażenia, pieczenia czy duszenia zaleca się natomiast olej rzepakowy tłoczony na zimno do smażenia bądź wersję rafinowaną. Tego typu produkt cechuje się wysoką temperaturą dymienia, może więc być śmiało wykorzystany do wszystkich potraw przygotowywanych na ciepło. Dostarcz więc swojemu organizmowi idealną dawkę zdrowych tłuszczy roślinnych i postaw w diecie na olej rzepakowy!
Jak stosować olej rzepakowy w pielęgnacji?
Olej rzepakowy doskonale sprawdzi się także do pielęgnacji skóry czy włosów. Szczególnie chętnie stosowany jest on do olejowania włosów – zabiegu, który przywraca włosom blask, zapobiega ich puszczeniu się czy rozdwajaniu końcówek. Olej rzepakowy nierafinowany można nałożyć bezpośrednio na skórę głowy bądź też wymieszać z oliwą z oliwek, bananem czy też piwem. Dostępnych jest wiele domowych receptur na wykorzystanie oleju rzepakowego tłoczonego na zimno właśnie w kąciku kosmetycznym. Przetestuj różne warianty i odżyw oraz zregeneruj swoje włosy w naturalny i bezpieczny sposób! Oprócz tego olej rzepakowy jako dodatek do ulubionego kremu, maseczki, płynu do demakijażu, peelingu czy też balsamu.
Właściwości
Olej rzepakowy – właściwości zdrowotne
W porównaniu z innymi olejami, olej rzepakowy ma jeden z najniższych poziomów kwasów tłuszczowych nasyconych, które są niekorzystne dla naszego organizmu, za to wysoki poziom kwasów jednonienasyconych oraz jedną z najwyższych wśród olejów zawartość pożądanego kwasu omega-3. Jednak jednym z najsilniejszych atutów tego oleju jest optymalny stosunek kwasów omega-6 i omega-3 (2:1). Pod względem tej proporcji olej rzepakowy góruje nad wszystkimi innymi. W popularnym oleju sojowym jest to 7:1, w słynnej oliwie – 10:1, a w chętnie kupowanym oleju słonecznikowym – aż 126:1.
Dlaczego tak ważna jest proporcja między kwasami omega-6 i omega-3?
Odpowiedni stosunek NNKT w diecie jest ważny z punktu widzenia utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najbardziej pożądany to dwie części omega-6 do jednej części omega-3. Nie jest łatwo utrzymać taką proporcję, bo w pożywieniu mamy nadmiar kwasów omega-6 w stosunku do omega-3. W wyniku przemian metabolicznych z kwasów omega-6 wytwarzane są związki o charakterze prozapalnym, podczas gdy z omega-3 związki o charakterze przeciwzapalnym.
Długotrwały nadmiar kwasów omega-6 w diecie sprzyja osłabieniu funkcji układu odpornościowego i nadmiernej skłonności do stanów zapalnych organizmu. Wprowadzajmy zatem do naszej diety jak najwięcej produktów zawierających kwasy omega-3.
Kwasy omega-3 zawarte w oleju rzepakowym wpływają na odpowiedni rozwój mózgu i układu nerwowego. Dlatego są bardzo ważnym składnikiem diety podczas ciąży i w diecie małych dzieci. Są one szczególnie istotne w III trymestrze ciąży, kiedy następuje bardzo intensywny rozwój tych narządów.
Olej rzepakowy – źródło witamin
Oleje są także dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach- E i K oraz karotenoidów, które są przekształcane w organizmie do witaminy A. Witamina E posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Jak powszechnie wiadomo, witamina A odpowiada za prawidłowe widzenie, poprawia stan skóry oraz błon śluzowych. Jej zawartość w oleju rzepakowym i sojowym, jest znacznie wyższa niż w innych, popularnych olejach.
Zastosowanie
Olej rzepakowy tłoczony na zimno – zastosowanie
Rzepak, z którego tłoczony jest olej, szczyci się swoim pochodzeniem. Dojrzewa na szczególnie żyznych i nasłonecznionych glebach wschodniej Polski. Nic więc dziwnego, że jego smak jest tak wyrazisty. Olej rzepakowy najlepiej dodawać go do sałatek, surówek i sosów.
Pytania i odpowiedzi
1. Czym wyróżnia się olej rzepakowy?
2. Czy olej rzepakowy nadaje się do smażenia?
3. Jak przechowywać olej rzepakowy?
4. Czy olej rzepakowy może być stosowany jako kosmetyk?
Czym wyróżnia się olej rzepakowy?
Olej rzepakowy produkowany jest z rzepaku pochodzącego tylko z ekologicznych upraw, na których nie stosuje się sztucznych środków chemicznych ani ulepszaczy.
Czy olej rzepakowy nadaje się do smażenia?
Nie, olej rzepakowy nie nadaje się do obróbki cieplnej, bo w jej wyniku traci swoje właściwości. Olej zimnotłoczony należy spożywać na zimno.
Jak przechowywać olej rzepakowy?
Olej rzepakowy należy przechowywać w miejscu bez dostępu promieni słonecznych, w ciemnych szklanych opakowaniach.
Czy olej rzepakowy może być stosowany jako kosmetyk?
Tak, olej rzepakowy doskonale sprawdza się jako kosmetyk do pielęgnacji skóry i włosów. Może stanowić dodatek do kremów, balsamów bądź toników.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.